Belgia: śniadanie wielkanocne dla bezdomnych Polaków zorganizowane przez misjonarzy oblatów
W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i w czasie epidemii covid-19 nie zapominamy o bezdomnych. Już po raz kolejny zorganizowaliśmy śniadanie wielkanocne dla bezdomnych Polaków z ulic Brukseli – relacjonuje o. Damian Kopyto OMI – koordynator Duszpasterstwa Polonijnego w Belgii.
– Po raz kolejny organizujemy śniadanie wielkanocne dla bezdomnych Polaków z ulic Brukseli. Rok temu wzięło w nim udział prawie 40 bezdomnych. W tym ważnym dniu chcemy przypomnieć o pięknych polskich tradycjach. Dotychczas była to wspólna modlitwa, śniadanie przy wspólnym stole – powiedział PAP ks. Kopyto, który jest koordynatorem Duszpasterstwa Polonijnego w Belgii.
W tym roku – jak dodał – ze względu na epidemię przygotowano śniadanie, ale w specjalnych pojemnikach, które zostaną przekazane potrzebującym.
>>> Papież: wielu ludzi nie wyznaje Jezusa. I to jest nasza wina
– W ten sposób przekażemy ten dar serca od Polskiej Wspólnoty Katolickiej, od parafian, którzy zaangażowali się w pomoc. W tym roku upominki dla bezdomnych przygotowali pracownicy Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej. Chciałbym podziękować ambasadorowi Andrzejowi Sadosiowi i pracownikom ambasady, którzy zaangażowali się w akcję. Polacy w Brukseli pamiętają o bezdomnych rodakach – powiedział o. Kopyto.
W Belgii z powodu pandemii zamknięte są kościoły, więc – jak wyjaśnił – w czasie świąt nie będą odbywały się msze. – W poniedziałek odprawię więc rezurekcję praktycznie w pustym kościele i później, po mszy świętej, w domu Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty przekażemy zebrane dary – wskazał.
>>> Belgia. Europa terenem misyjnym
Sadoś powiedział PAP, że pracownicy Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE jak co roku wsparli organizację wielkanocnego śniadania dla osób bezdomnych.
– Tegoroczna pomoc charytatywna była utrudniona ze względu na zamknięte kościoły oraz ograniczenia w ruchu spowodowane panującymi obecnie restrykcjami związanymi z pandemią Covid-19. Tym bardziej cieszymy się, że się udało – podkreślił.
>>> Abp Gądecki: pandemia to czas próby i wyboru
Polską Wspólnotą Katolicką w Brukseli przy Rue Jourdan 80 opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
Początki Polskiej Misji Katolickiej w Belgii sięgają lat 20. XX w. i były związane z falą polskiej emigracji robotniczej, przybyłej z Westfalii. W 2018 r. decyzją Konferencji Episkopatu Belgii Polska Misja Katolicka w Belgii została przekształcona – podobnie jak misje katolickie innych krajów – w Polską Wspólnotę Katolicką w Belgii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |