Bielski referent ds. misji: misja powinna być powołaniem i zadaniem każdego wyznawcy Jezusa
Misja powinna być powołaniem i zadaniem każdego wyznawcy Jezusa – podkreślił ks. Janusz Talik, bielsko-żywiecki referent ds. misji. Pod hasłem „Oto ja, poślij mnie” w niedzielę obchodzony jest Światowy Dzień Misyjny. Z powodu zagrożenia epidemicznego większość przygotowanych na ten dzień wydarzeń, także na terenie Podbeskidzia, odwołano lub odbywają się w ograniczonym wymiarze.
Jak zauważył ks. Talik w nawiązaniu do tegorocznego papieskiego orędzia na Dzień Misyjny, misja powinna przyświecać każdemu wyznawcy Jezusa. – Powinna być w naszym życiu ta opcja bliskości z Chrystusem – dodał i zwrócił uwagę, że mieszkańcy diecezji są mocno zaangażowani we wspieranie – modlitewne i materialne – tych, którzy w ich imieniu głoszą Chrystusa w różnych zakątkach globu.
Potrzeby misyjne bardzo otwierają serca
„Potrzeby misyjne bardzo otwierają serca” – zaznaczył, wskazując na znaczenie wspólnot parafialnych, które są żywotnie zainteresowane sprawami misji, ich potrzebami. W szczególności podziękował Różom Żywego Różańca za uczestnictwo w akcji „Żywy Różaniec dla misji”, organizowanej przez Papieskie Dzieła Misyjne.
Obecnie na misjach pracuje trzech kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej – dwóch w Tanzanii (ks. Krzysztof Dybał i ks. Grzegorz Drewniak) i jeden w Chile (ks. Robert Szczotka). Trzy misjonarki świeckie posługują w Brazylii, Peru i Gwatemali. Są to Zofia Kusy, Gabriela Filonowicz i Aleksandra Grzbiela. Jednocześnie w Centrum Formacji Misyjnej do misji w Kamerunie przygotowuje się podczas rocznej formacji misjonarka świecka Agnieszka Nowak. Jest także duża grupa sióstr, braci i ojców zakonnych pochodzących z terenu diecezji i pracujących na misjach.
>>> Abp Wojda: misje to nie humanizm, to dzielenie się wiarą w Chrystusa
Wolontariat misyjny
Ks. Talik wezwał do wspierania wszystkich osób zaangażowanych w poszczególne dzieła misyjne. Wspominał także o wolontariackim, czasowym wymiarze misyjnych podejmowanych wyzwań. Zauważył, że to szczególnie popularny model zaangażowania misyjnego wśród młodych. – Ważne, by taki wyjazd na wolontariat był poprzedzony dobrym przygotowaniem. Chodzi o to, by wyjazd taki był bezpieczny i skuteczny – zastrzegł kapłan w rozmowie z „Aniołem Beskidów”.
Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Z okazji Światowego Dnia Misyjnego wydawane są orędzia misyjne. Ukazują się one regularnie od pontyfikatu Pawła VI, a ogłaszane są w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
>>> Wanda Błeńska. Kobieta, która przywróciła godność tysiącom osób [ROZMOWA]
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |