Misja w Kenii, fot. Amabilis Gliniecka

Bielsko-Biała: Caritas pomaga misjonarzom z diecezji bielsko-żywieckiej

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Już drugi rok diecezjalna Caritas w Bielsku-Białej prowadzi projekt zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektrotechnicznego na cele misyjne. Przedsięwzięcie w ubiegłym roku okazało się dużym sukcesem i przyniosło pokaźny dochód, który finansowo wsparł charytatywne dzieła w Ameryce Południowej, prowadzone przez misjonarzy pochodzących z diecezji bielsko-żywieckiej.

Projekt jest także wyrazem wdzięczności za zeszłoroczną beatyfikację urodzonego w Łękawicy na Żywiecczyźnie o. Michała Tomaszka. Jak poinformowała bielsko-żywiecka Caritas, w pierwszym półroczu tego roku zebrano ponad 27 ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. „Dzięki temu firma Eko-wtór Jakubiec, która odbiera i zagospodarowuje elektroodpady przekazała Caritas 5508 zł” – podkreślono w komunikacie, zapewniając, że kwota ta w całości zostanie przekazana na dzieła charytatywne w Ameryce Południowej i na Karaibach. Środki finansowe z akcji wspomogą dzieła charytatywne prowadzone przez misjonarzy wywodzących się z Podbeskidzia: ks. Roberta Szczotkę (pracującego w Champa, diecezja San Bernando w Chile), Gabrielę Filonowicz (Iquitos, Peru), Agatę Kamińską (San Ramon, Boliwia), Zofię Kusy (Brazylia), Aleksandrę Grzbiela (Gwatemala) i ks. Łuksza Szweda (Jamajka).

Stroną logistyczną projektu zbiórki eko-śmieci zajmuje się Caritas diecezjalna, a zbiórkę w parafiach przeprowadza firma „ Eko-wtór” z Bystrej Krakowskiej, która odbiera, pakuje i przetwarza elektrośmieci. Zużyty sprzęt elektroniczny i AGD wierni przynoszą na wyznaczone miejsca w konkretnych parafiach. Akcja zbierania surowców wtórnych ma także wymiar edukacyjny – przyczynia się do kształtowania postawy troski o czystość środowiska naturalnego. W ten sposób stanowi ona odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka zawarte w encyklice „Laudato si”. W ub. roku podczas akcji zebrano około 62 tony materiałów, co dało kwotę ponad 12 tys. zł., czyli ok. 3 tys. dolarów. Pieniądze wspomogły pracę misjonarzy z diecezji bielsko-żywieckiej.

Bielsko-Biała: Caritas pomaga misjonarzom z diecezji bielsko-żywieckiej
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze