Biskupi Niemiec o trudnej sytuacji chrześcijan w Azji Środkowej
Konferencja Biskupów Katolickich Niemiec zwróciła uwagę na trudną sytuację chrześcijan w Azji Środkowej. Rządzący we wszystkich pięciu państwach tego regionu są nadal w dużym stopniu pod wpływem sowieckiej polityki religijną, powiedział 8 maja w Bonn przewodniczący Komisji ds. Kościoła Powszechnego w Niemieckiej Konferencji Biskupów, biskup Augsburga Bertram Meier. Dodał, że te kraje „instrumentalizują wiarę na potrzeby polityki władzy i nie ufają autonomii wspólnot religijnych. Działalność religijna musi być zawsze rejestrowana i autoryzowana przez państwo”.
Jednak według biskupa należy dokonać rozróżnienia między Kazachstanem a innymi państwami: „W Kazachstanie Rosyjski Kościół Prawosławny oraz Kościół katolicki są stosunkowo duże i są postrzegane jako kultura ludzi, którzy tam wyemigrowali i zostali deportowani, którym przyznano pewien stopień autonomii”. W innych państwach Azji Środkowej jest tylko od 150 do kilku tysięcy chrześcijan, z których większość jest pod opieką misjonarzy z Europy Wschodniej, Hiszpanii lub Ameryki Południowej. Dla nich państwowe regulacje dotyczące religii oznaczają wysoką przeszkodę biurokratyczną i stawiają przed odpowiedzialnymi wymagania prawie niemożliwe do spełnienia.
>>> Opublikowano hasła i loga najdłuższej podróży papieża – do krajów Azji i Oceanii
Biskup Meier przypomniał o odpowiedzialności Kościoła za diasporę: „Parafie na wsi wymierają, młodzi ludzie wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy do dużych miast lub do Europy. Naszego szczególnego wsparcia wymaga opieka duszpasterska nad pozostałymi starszymi ludźmi”. Kościół katolicki w znacznym stopniu przyczynia się do utrzymania działalności duszpasterskiej, ale także w sektorze społecznym i opiekuńczym.
Konferencja Episkopatu Niemiec opublikowała na ten temat pomoc roboczą „Solidarność z prześladowanymi i uciskanymi chrześcijanami w naszych czasach – Azja Środkowa”. Publikacja zawiera informacje na temat sytuacji chrześcijan i pracy Kościoła w Kazachstanie, Kirgistanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie i Turkmenistanie. Te pięć krajów było częścią Związku Radzieckiego do 1991 roku. Obecnie są pod wpływem kontrolowanego przez państwo islamu, a rządzący starają się surowo odgrodzić go od ekstremistycznych wpływów z innych państw islamskich.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |