Fot. pixabay

Boże Narodzenie na Kubie

Dzień Bożego Narodzenia jest na Kubie dniem wolnym od pracy dopiero od 25 lat. Katolicy w tym kraju mogą świętować Narodzenie Pańskie dzięki wizycie św. Jana Pawła II, który przyleciał na wyspę w 1988 roku.

„W styczniu będziemy obchodzić 25 rocznicę wizyty Jana Pawła II w naszej ojczyźnie – historycznego wydarzenia, które było błogosławieństwem dla naszego społeczeństwa” – podkreślają kubańscy biskupi w opublikowanym liście do wiernych. Ponowili także apel o uwolnienie więźniów  przetrzymywanych w więzieniach i aresztach. „Ileż radości przyniosłaby rodzinom i społeczeństwu wiadomość, że w tegoroczne Boże Narodzenie wielu tym, którzy są w więzieniach, zostanie zwrócona wolność i powrócą do swych domów, do normalnego życia, rozpoczynając w ten sposób Nowy Rok!” – apelują hierarchowie.

Mimo że 25 grudnia to dzień wolny od pracy, to w niewielkim stopniu przekłada się to na udział w świątecznej Eucharystii. Szacuje się, że na Kubie uczestniczy w niedzielnej Mszy Świętej około 3 procent ochrzczonych.  Parafia Matki Bożej Bolesnej w Santo Domingo liczy około 60 tysięcy mieszkańców, z czego w mszach uczestniczy około 150 osób, a do Komunii Świętej przystępuje jedna trzecia. Jak tłumaczy proboszcz ks. Paolo Benvenuto, większość urodzonych przed tryumfem rewolucji w 1959 roku to osoby ochrzczone, w przeciwieństwie do tych urodzonych w latach 1960-1990, natomiast spośród młodszych roczników katolicy to zaledwie 20-30 procent.

>>> Kubańczycy czczą postać biblijnego żebraka Łazarza

Kuba fot. EPA/Yander Zamora
Kuba fot. EPA/Yander Zamora

24 grudnia w godzinach popołudniowych katolicy gromadzą się w swoich domach w szerokim gronie rodzinnym i wspólnie spędzają czas aż do pasterki sprawowanej w godzinach nocnych. Tę poprzedzają przedstawienia bożonarodzeniowe przygotowywane przez dzieci uczestniczące w katechezie. Do niedawna nieodłącznym elementem świątecznego stołu był indyk i wieprzowina, ale dziś z racji dramatycznej sytuacji ekonomicznej na wyspie zwyczaj ten nie jest praktykowany. Z tych samych powodów wiele parafii nie organizuje już 25 grudnia wspólnej świątecznej kolacji, w której uczestniczyły całe rodziny, a z której korzystali także ubodzy i bezdomni. Podobnie jak w innych krajach hiszpańskojęzycznych, prezenty przynoszą najmłodszym Trzej Królowie 6 stycznia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze