Fot. Marcin Wrzos OMI

Bp Mazur: pandemia nie osłabiła ducha misyjnego Polaków

Pandemia nie osłabiła ducha misyjnego wśród Polaków. Do Centrum Formacji Misyjnej na dziewięciomiesięczny kurs przygotowujący do wyjazdu zgłosiło się więcej osób niż rok temu – powiedział przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur.

Nowy rok w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie rozpoczęło we wrześniu br. 16 osób – o pięć więcej niż w roku ubiegłym. W gronie tym są siostra zakonna, brat zakonny, 5 świeckich, kapłan zakonny i 8 kapłanów diecezjalnych. Z tego 7 osób uda się do Afryki, 5 do Ameryki Łacińskiej i na Alaskę, a 4 do Azji.

– To pokazuje, że czas pandemii nie wystraszył, nie zniechęcił przyszłych misjonarzy, a wręcz przeciwnie. Dla nas jest to znak, że wiara tych, którzy się zgłosili, jest dojrzała – powiedział PAP bp Mazur.

Zwracając uwagę na większą niż zwykle liczbę świeckich, którzy zgłosili się w tym roku do CFM, biskup powiedział, że mają oni za sobą doświadczenie wolontariatu misyjnego, a więc są świadome drogi, którą wybierają.

>>> Polski werbista z Ameryki Środkowej: po 145. latach nasza misja wciąż jest aktualna [ROZMOWA]

– To też pokazuje, że budzi się laikat, że budzi się olbrzym, który ma wielki potencjał, który może być wykorzystany w dziele ewangelizacji – ocenił przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

W ciągu dziewięciu miesięcy przyszli misjonarze będą uczyć się w CFM języka używanego w kraju, do którego zostaną wysłani, będą mieli wykłady z misjologii, szczególnie z dialogu z kulturami, dialogu z ubogimi, dialogu międzyreligijnego i z medycyny tropikalnej.

Boliwia, fot. unsplash

– Duży nacisk jest zawsze położony także na duchowość misyjną poprzez wspólne przeżywanie rekolekcji, dni skupień, konferencji, a także spotykania z misjonarzami i misjonarkami, którzy przybywają do kraju, dzieląc się swoim doświadczeniem misyjnym” – powiedział bp Mazur.

Dziewięciomiesięczne przygotowanie w CFM uwieńczone jest wręczeniem przez nuncjusza apostolskiego w Polsce krzyży misyjnych, które odbyło się w czasie uroczystości ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie. Następnie ma miejsce posłanie misyjne – w przypadku kapłanów i osób świeckich w diecezji, a w przypadku członków zakonów czy zgromadzeń zakonnych – wewnątrz własnej wspólnoty.

>>> „Misyjne Drogi” 5/2020 – 50 lat polskich oblatów w Kamerunie

W ocenie bp. Mazura, który sam posługiwał jako misjonarz, przygotowanie do wyjazdu w CFM jest ważne, ponieważ pozwala szybciej i płynniej wejść w nowe zadania po dotarciu do miejsca posługi.

– Zderzenie z zupełnie inną kulturą, mentalnością, sposobem przeżywania wiary, myślenia czy z tradycjami zawsze jest dużym wyzwaniem dla człowieka. W związku tym ważne, by się do tego przygotować na tyle, na ile to jest możliwe. Wiedza i doświadczenie innych misjonarzy jest także cenną pomocą – powiedział bp Mazur.

Zwrócił również uwagę, że czas w CFM pozwala też przyszłym misjonarzom na pogłębienie swojej wiary i odczytywanie znaków działania Boga.

Fot. Marcin Wrzos OMI

– Wiara, która nie jest misyjna, a więc nie jest dzieleniem się z innymi Bogiem, przesłaniem Dobrej Nowiny – nie jest wiarą. Ważne jest zatem, aby misjonarz miał świadomość, że jest posłany nie tylko do głoszenie Słowa Bożego, ale także do świadczenia o swojej wierze poprzez przykład codziennego życia. Ludzie w pierwszym rzędzie oceniają wiarygodność naszych słów po naszych czynach. To jest pierwsza ewangelia, którą czyta świat – powiedział bp Mazur.

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach pracuje 766 misjonarzy i misjonarek z Polski, w tym 168 księży diecezjalnych, 403 zakonników, 178 sióstr zakonnych i 17 osób świeckich. W Afryce pracuje 730 misjonarzy, w tym 73 księży diecezjalnych, 291 zakonników, 349 sióstr zakonnych i 17 osób świeckich. W Azji posługuje 328 polskich misjonarzy – w tym gronie jest 44 księży diecezjalnych, 145 zakonników, 133 siostry zakonne i 6 osób świeckich. Z kolei w Oceanii pracuje 62 misjonarzy – 11 księży diecezjalnych, 43 zakonników, 7 sióstr zakonnych i jedna osoba świecka. Wszyscy pracują w Papui Nowej Gwinei. W Ameryce Północnej pracuje 17 misjonarzy – 4 księży diecezjalnych, 12 zakonników i jedna osoba świecka.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze