Bp Piotrowski o 25-leciu misji na Jamajce: z grupy ośmiu wiernych rozwinęła się kilkusetosobowa parafia
Z małej grupy ośmiu wiernych rozwinęła się kilkusetosobowa parafia, ze swoją nowoczesną strukturą materialną, dziełami wychowawczymi, ośrodkiem zdrowia, kliniką do leczenia wzroku ufundowaną z funduszy naszej diecezji – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, łącząc się duchowo wraz z wiernymi z przeżywanym 14 stycznia srebrnym jubileuszem parafii na Jamajce, prowadzonej przez kapłana diecezji kieleckiej, ks. kan. Marka Bzinkowskiego.
Ks. Bzinkowski, urodzony w Oleśnicy, w diecezji kieleckiej, jest założycielem i zarazem pierwszym proboszczem parafii Ducha Świętego w Maggotty w diecezji Mandeville na Jamajce.
Na Jamajkę, jak przypomniał biskup kielecki, udał się bp Andrzej Kaleta wraz z ks. Tomaszem Szczepanikiem, celem przewodniczenia temu jubileuszowi. Wizyta będzie trwała do 25 stycznia.
W wygłoszonej w kieleckiej bazylice homilii bp Piotrowski nawiązał do tego dzieła diecezji kieleckiej oraz do powinności misyjnych Kościoła. Dodał, że na mocy chrztu św. wszyscy jesteśmy misjonarzami, a św. Jan Paweł II w „Novo Millennio Ineunte” przypomina, że nie można Jezusa zatrzymać dla siebie, ale trzeba się nim dzielić.
>>> Jamajka: polski ksiądz buduje kaplicę
– Misje nie są sprawą specjalistów, ale sprawą wiary – zauważył bp Piotrowski. Stwierdził także, że współczesny świat ”gardzi zaproszeniem Jezusa” i jest daleki od postawy Samuela, mówiącego: „Mów Panie, bo sługa Twój słucha”.
– Dojrzałość wiary to długi proces wzrostu wewnętrznego, który dokonuje się w świecie (…); w naszym społeczeństwie pojawia się jednak tendencja, że żyjemy cudzymi opiniami, a tak trudno sięgnąć nam do źródła – zauważył. – Kościół głosi Ewangelię aż po krańce ziemi, w porę, czy nie w porę i nigdy nie było na to dobrego czasu – dodał.
Nawiązał do historii jubileuszowej parafii na Jamajce. – Od 25 lat ks. Marek Bzinkowski wyświęcony w tej katedrze i posłany przez bp. Kazimierza Ryczana ofiarnie głosi Ewangelię. W tym czasie z ewangelicznego ziarenka gorczycy, z małej grupy ośmiu wiernych rozwinęła się kilkusetosobowa parafia, ze swoją nowoczesną strukturą materialną, dziełami wychowawczymi, ośrodkiem zdrowia, kliniką do leczenia wzroku ufundowaną z funduszy naszej diecezji – mówił bp Piotrowski. Dodał, że „cały Kościół jest powołany do głoszenia Ewangelii, ale w jego łonie jest wiele rozmaitych zadań do wykonania. Ta rozmaitość zadań tworzy bogactwo i piękno”.
Przypomniał także, że wieloletnią posługę ks. Bzinkowskiego wspierają siostry sercanki i świecka misjonarka z diecezji kieleckiej, Marta Socha.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |