Chłopiec-uchodźca z Syrii w obozie dla uchodźców. fot. EPA/ KATIA CHRISTODOULOU

Bp Zadarko: pomoc migrantom to nie tylko zbiórki; trzeba ich poznać i wysłuchać

Pomoc migrantom to nie tylko zbiórki, które nas usprawiedliwiają; trzeba ich poznać i wysłuchać – powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko z okazji przypadającego w niedzielę 106. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

„Jest to zaproszenie nie tylko do ludzi wierzących, ale do całej opinii publicznej, aby zatrzymać się i spojrzeć obiektywnie na sytuację milionów ludzi – migrantów i uchodźców, którzy na skutek wojen, konfliktów zbrojnych, katastrof naturalnych i humanitarnych żebrzą o przeżycie” – powiedział biskup.  Dodał, że jest to również okazja do modlitwy za wszystkich, którzy są migrantami i uchodźcami oraz za tych, którzy im pomagają.

bp Krzysztof Zadarko

bp Krzysztof Zadarko, fot. episkopat.pl

W związku ze Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy zgodnie z tradycją papież wydał specjalne orędzie. W tym roku zwraca uwagę na problem wewnętrznych przesiedleńców. „To grupa, która według obowiązujących przepisów i regulacji nie podpada pod kategorie uchodźców, a jest to znacząca grupa ludzi, która pozostaje skazana na łaskę i niełaskę” – powiedział bp Zadarko w czasie konferencji w siedzibie KEP. Duchowny zwrócił uwagę, że w skali całego świata według szacunków organizacji zajmujących się tym tematem migrantów jest 33-34 mln osób, z tego ok 8,5 mln to ofiary konfliktów – najczęściej wojennych, a pozostałe ponad 20 mln to ludzie, którzy uciekają na skutek katastrof naturalnych lub humanitarnych wewnątrz danego kraju lub do kraju sąsiedniego szukając schronienia”.

>>> Franciszek na Dzień Migranta: dostrzeżmy w przesiedleńcach wewnętrznych Jezusa zmuszonego do ucieczki

Dekalog wobec uchodźców

Bp Zadarko powiedział, że tegoroczne orędzie papieża Franciszka stanowi kontynuację jego nauczania w stosunku do uchodźców od 2013 roku. „Ojciec Święty streszcza ją za pomocą czterech czasowników: przyjąć, promować, ochraniać i integrować. W tym roku, papież dołożył jeszcze sześć nowych wskazań mówiąc, że: trzeba znać, żeby zrozumieć, trzeba zbliżyć się, aby służyć, trzeba słuchać, żeby się pojednać; trzeba się dzielić, żeby się rozwijać; trzeba angażować, żeby promować; by budować trzeba współpracować” – powiedział hierarcha. „Myślę, że to będzie dekalog chrześcijańskiej postawy wobec migrantów i uchodźców” – podkreślił bp Zadarko. Zwrócił uwagę, że często postawy wobec uchodźców, w tym także uchodźców wewnętrznych wynikają nie z gruntownej wiedzy o danym człowieku i jego sytuacji, ale ze stereotypów i bardzo emocjonalnych przekazów medialnych. „Mówmy o faktach, o konkretnych liczbach, a nie o zjawiskach i o emocjonalnych przekazach, które bardzo często są zideologizowane i zniekształcone” – powiedział bp Zadarko.

fot. episkopat.pl

Papież zachęca katolików do podjęcia trudu poznania człowieka, który znajduje się w sytuacji wewnętrznego przesiedlenia, a więc spotkania się z nim – z tym, który żebrze o uratowanie życia. (bp Krzysztof Zadarko)

W ocenie hierarchy „bardzo ważne jest, abyśmy nie ograniczali się tylko do zbiórek pieniędzy, które w jakiś sposób nas usprawiedliwiają, bo pomagamy obcym, pomagamy migrantom – także tym, którzy są bardzo daleko: w Syrii, w Iraku, mając jednocześnie tu obok siebie ludzi, którzy pozostają dla nas anonimowi i zamknięci w sobie z własnymi problemami”.

o. Jacek Gniadek

o. Jacek Gniadek SVD

Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji Turystyki i Pielgrzymek zwrócił uwagę, że trudno mówić o budowaniu integralnego społeczeństwa, bez wyjaśnienia spraw, które stoją między członkami różnych narodów. „Nie ma integracji bez wyjaśnienia konfliktów. Pojednanie, o którym mówimy w Kościele, jest możliwe tylko wówczas, kiedy będziemy się wzajemnie słuchać, kiedy doprowadzimy do sytuacji dialogu” – podkreślił bp Zadarko. Zaznaczył, że człowiek ma prawo się bogacić, ale nie może to przysłonić mu drugiej osoby i jej potrzeb. „Winien dzielić się nim z innymi, z tymi, których na to nie stać, którzy nie są w stanie osiągnąć takiej kondycji”.

>>> „Zmuszeni do ucieczki jak Jezus Chrystus” – tematem Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

Uchodźcy z Rwandy w Kenii, fot. EPA / DANIEL IRUNGU

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku. Ma być okazją dla pobudzenia odpowiedzialności chrześcijan wobec migrantów oraz do przypomnienia obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich problemów. Od 2019 roku Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w ostatnią niedzielę września każdego roku. W poprzednich latach obchodzony był w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. (PAP)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze