Migranci w Hiszpanii fot. EPA/MIGUEL PAQUET

Migranci w Hiszpanii fot. EPA/MIGUEL PAQUET

Migranci nie są pociskami, ale ludźmi!

Migranci nie są pociskami, ale są ludźmi – przypomniał sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (ŚRK) dr Olav Fykse Tveit. W ten sposób odniósł się on do obecnego kryzysu na granicy grecko-tureckiej, spowodowanego masowym napływem uchodźców z Bliskiego Wschodu, głównie z Syrii i Iraku, ale też z Afganistanu, usiłujących przedostać się z Turcji do Europy Zachodniej.

„W tej tragicznej sytuacji zapomina się o tym, że uchodźcy i migranci nie są pociskami do strzelania w swych wrogów” – napisał sekretarz generalny ŚRK. Podkreślił, że są oni ludźmi: dziećmi, kobietami i mężczyznami, „z których wielu ratuje swe życie przed okropnościami wojny w Syrii”.

– W tym charakterze mają oni formalne i moralne prawo do posiadania statusu uchodźcy – zauważył dyrektor do spraw międzynarodowych ŚRK Peter Prove. Zaznaczył, że wspólnota międzynarodowa, szczególnie zaś państwa bezpośrednio wciągnięte w wojnę w Syrii, a więc Turcja i Rosja, „są odpowiedzialne za ochronę ludzi cierpiących wskutek trwającego nadal konfliktu syryjskiego oraz za doprowadzenie przemocy do trwałego zakończenia”.

>>> Księża to też migranci

– Wszyscy oszukujemy się i zdradzamy nasze własne zasady humanitarne, czyniąc „broń” z sytuacji ludzi przemieszczonych wskutek tego konfliktu oraz niszcząc szacunek i stosowanie od dawna ustanowionych zasad prawa międzynarodowego, zwłaszcza do azylu – stwierdził Prove.

Zdaniem O. Fykse Tveita “Grecja potrzebuje znacznie większego poparcia i solidarności ze strony innych krajów członkowskich UE w dzieleniu odpowiedzialności za przyjmowanie i goszczenie tych, którzy oczekują zrozumienia, opieki i schronienia”. Autor oświadczenia przyznał, że wszystkie kraje mają suwerenne prawo i są odpowiedzialne za kontrolę swych granic, dodał jednak, że nie mogą tego robić za cenę podważania podstawowego międzynarodowego prawa humanitarnego i zasad określających dokładnie zadanie łagodzenia cierpień ofiar tego rodzaju konfliktów i kryzysów.

>>> Uchodźcy nie rodzą się uchodźcami

Sekretarz generalny ŚRK podkreślił, że „trzeba okazać więcej współczucia i znaleźć rozwiązanie oparte na uznanych zasadach, uwzględniające uprawnioną troskę władz państwowych oraz poszanowanie ogólnie przyjętego międzynarodowego prawa humanitarnego, odzwierciedlając współodpowiedzialność regionalną”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze