fot. pixabay.com

Brazylia: głód powrócił do kraju – to porażka naszej cywilizacji

Głód powrócił do naszego kraju, który jest jednym z największych na świecie producentów żywności” – alarmuje „Folha de S.Paulo”, brazylijski dziennik o najwyższym w tym kraju nakładzie.

Podsumowując najnowszy raport państwowego Brazylijskiego Instytutu Geografii i Statystyki (IBGE) „Folha” pisze: „Statystycznie cztery na dziesięć brazylijskich rodzin żyją dziś w warunkach niepewności żywieniowej”

>>> Niepokojący raport FAO: 130 milionów więcej ludzi na świecie może umrzeć z głodu

„To porażka naszego pokolenia, które traci dotychczasowe zdobycze. Głód na wielką skalę w XXI wieku w kraju, który jest jedną z dziesięciu największych gospodarek świata, to także porażka naszej cywilizacji” – podkreśla wydawana w Sao Paulo gazeta.

fot. pexels.com

W ciągu ostatnich pięciu lat o prawie trzy miliony wzrosła liczba osób, których nie stać na „regularne zakupy żywności” – cytuje gazeta raport IBGE.

>>> UNICEF: pandemia koronawirusa zagraża głodem milionom dzieci

W 2014 roku Brazylia zniknęła ze światowej mapy głodu. Sześć lat później i tylko częściowo z powodu tąpnięcia gospodarki spowodowanego pandemią koronawirusa głód zaczął zagrażać 10 mln 300 tys. Brazylijczyków, z których 7,7 mln żyje w miastach, a 2,6 mln na terenach wiejskich.

fot. unsplash

Powrót głodu według ekonomistów Uniwersytetu Campinas to następstwo bezrobocia rosnącego szybko w czasach pandemii i wzrostu cen dwóch artykułów stanowiących podstawę wyżywienia uboższych warstw Brazylijczyków: fasoli i ryżu. Zdrożały one odpowiednio o 30 proc. i 20 proc.

>>> Ameryka Łacińska: zabija nie tylko wirus, ale i głód

Jednocześnie rząd prezydenta Jaira Bolsonaro, tłumacząc swą decyzję zjawiskami kryzysowymi w gospodarce spowodowanymi pandemią, obniżył pomoc nadzwyczajną dla najuboższych rodzin z 600 do 300 reali miesięcznie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze