Brazylia: kontynentalny kongres osób świeckich
W Mariápolis w Brazylii trwa kontynentalny kongres osób świeckich. Jego organizatorem jest m.in. Latynoamerykańska Rada Biskupia (CELAM). Podstawą do refleksji i dyskusji podczas kongresu stał się dokument episkopatu latynoamerykańskiego z Medellín z 1968 r., który przyczynił się do wcielania w życie postanowień Soboru Watykańskiego II.
W centrum formacyjnym Ruchu Focolari w Mariápolis w stanie São Paulo w dniach od 2 do 4 listopada odbywa się kontynentalny kongres osób świeckich. Na to szczególne spotkanie laikatu przybyły delegacje z wielu miast Ameryki Łacińskiej. Organizatorami kongresu są: CELAM, komisja episkopatu brazylijskiego ds. świeckich oraz Krajowa Rada Laikatu Brazylii (CNLB).
Należy podkreślić, że CELAM zorganizowała w 2017 r. trzy spotkania regionalne laikatu, które były przygotowawcze do obecnego, odbywanego w Brazylii, a mianowicie w: Buenos Aires (Argentyna), Choisica (Peru) oraz San Salvador (Salwador). Przedstawiciele laikatu z poszczególnych krajów tego kontynentu w trakcie tych spotkań rozważali i dyskutowali nad dokumentem papieża Franciszka skierowanym w 2016 r. do Papieskiej Rady ds. Ameryki Łacińskiej.
Podstawą do refleksji i dyskusji podczas obecnego kongresu laikatu stał się dokument episkopatu latynoamerykańskiego z Medellín w Kolumbii. Był on owocem drugiej z kolei konferencji generalnej episkopatów tego kontynentu w 1968 r. „Kościół w aktualnej przemianie Ameryki Łacińskiej w świetle soboru” – to temat konferencji, której inauguracji dokonał papież Paweł VI.
Obecny kongres w Mariápolis odbywa się pod hasłem „Chrześcijanki i chrześcijanie świeccy podmiotem Kościoła i społeczeństwa w służbie Królestwa”. Wydarzenie to wpisuje się w Krajowy Rok Laikatu obchodzony aktualnie w Kościele w Brazylii.
Dokument z Medellín otworzył drzwi do zrozumienia i urzeczywistnienia w praktyce Kościoła Ameryki Łacińskiej Soboru Watykańskiego II – zauważa bp Severino Classen, przewodniczący komisji episkopatu ds. świeckich. Według hierarchy, można powiedzieć, że Krajowy Rok Laikatu przyczynił się do realizacji obecnego kontynentalnego kongresu osób świeckich.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |