fot. EPA/Sebastiao Moreira

Brazylia: nawałnice i powodzie po katastrofalnej suszy

Po katastrofalnej suszy w ubiegłym roku, najgorszej od ponad 90 lat, Brazylię nawiedziły gwałtowne burze i ulewy, które spowodowały powodzie. Zginęło w nich blisko 100 osób, a ponad 150 tysięcy ewakuowano.

Pod koniec ubiegłego roku i na początku bieżącego w brazylijskich stanach Bahia, Minas Gerais i Sao Paulo, na wschodzie kraju, w których mieszkają 83 miliony z 214 milionów Brazylijczyków, nastąpiły na skutek ulew powodzie, a także obsunięcia gruntu i lawiny błotne.

Susza w Brazylii

Brazylijski Krajowy Instytut Meteorologii (INMET) stwierdza w najnowszym komunikacie: „Ekstremalne anomalie pogodowe związane m.in. z oddziaływaniem zjawiska La Nina, wśród nich niezwykle intensywne ulewy, nastąpiły bezpośrednio po tym jak Brazylia przeżyła suszę, jedną z najgorszych w ciągu ostatnich dziesięcioleci”.

Susze powtarzają się w Brazylii coraz częściej. Eksperci w kolejnych swych raportach uważają, że ma to bezpośredni związek z wylesianiem Amazonii, które postępuje w ciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej intensywnie.

>>> Brazylia: statua Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro ma 90 lat

fot. EPA/Sebastiao Moreira

Problemy energetyczne

INMET podkreśla w swym najnowszym komunikacie, iż administracja rządowa nie uwzględnia w sposób wystarczający w swej polityce tego, że 70% energii elektrycznej wytwarzanej w Brazylii pochodzi z elektrowni wodnych usytuowanych w południowo-wschodniej i środkowo-wschodniej części kraju. „Tymczasem – czytamy w komunikacie – poziom wody w zbiornikach jest obecnie najniższy od 2001 roku.

W tej sytuacji rząd brazylijski był zmuszony podwyższyć opłaty za energię, aby uniknąć jej racjonowania. Prezydent Jair Bolsonaro apelował do rodaków o oszczędzanie wody i energii elektrycznej.

Wskutek niezwykle dotkliwych anomalii pogodowych w tej części Ameryki Południowej poważnie ucierpiała także Argentyna i – częściowo – Paragwaj. W Argentynie, podobnie jak w Brazylii – odnotowano największą suszę od przeszło 90 lat.

Poziom wody w rzece Parana przepływającej przez Brazylię i pięć stanów Argentyny jest obecnie najniższy od 1930 roku. Przerwy w dostawach prądu zagrażają jednej z najważniejszych gałęzi argentyńskiej gospodarki: eksportowi mięsa i produktów rolnych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze