Brazylia: w Amazonii żyje w izolacji około 50 ludów indiańskich
Na terenie Amazonii żyje w izolacji około 50 ludów indiańskich. Tak wynika z szacunków podległego rządowi federalnemu Brazylii Krajowego Instytutu Poszukiwań Przestrzennych (INPE) oraz statystyk Krajowej Fundacji ds. Indian (Funai).
Z przeprowadzonych przez INPE w listopadzie br. badań wynika, że w amazońskiej puszczy żyje około 50 samoizolujących się plemion. To połowa wszystkich żyjących dziś na świecie rdzennych ludów, z którymi kontakt jest ograniczony.
Przykładem dystansujących się od świata zewnętrznego plemion jest lud Piripkura, liczący współcześnie, jak szacuje Funai, prawdopodobnie tylko trzech reprezentantów. Zamieszkują oni obszar stanu Mato Grosso, w środkowozachodniej Brazylii.
W ocenie władz organizacji walczących o prawa ludów indiańskich Amazonii, w celu ich ochrony, niezbędne są działania służące zwiększeniu państwowych funduszy na ochronę rdzennych populacji. A także konsekwentne wdrażanie w życie programów ochronnych.
>>>Tornielli: adhortacja „Querida Amazonia” jest listem miłosnym Franciszka
Ochrona rdzennych ludów
Z raportu Funai wynika, że kluczowym w ochronie ginących ludów Amazonii jest wprowadzenie przez rząd federalny oraz poszczególne władze stanowe zakazu wstępu dla osób związanych z rolnictwem i przemysłem wydobywczym na tereny zamieszkane przez Indian. Ważne w ochronie populacji samoizolujących się grup plemiennych jest długookresowe wydzielenie terenów, na których one żyją. I oczywiście skuteczne egzekwowanie tam zakazu wstępu dla osób z zewnątrz.
Brazylijski aktywista wskazał, że właśnie brutalne inwazje grup karczujących lasy i poszukujących surowce mineralne były kluczowymi czynnikami dla zdziesiątkowania w dekadzie lat 70. XX w. plemienia Piripkura. Sprawiły one również, że ostatni jego reprezentanci zaczęli prowadzić koczowniczy tryb życia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |