Hiszpania zażądała od władz Burkina Faso w Afryce rozpoczęcia dochodzenia w sprawie zabójstwa misjonarza salezjanina ks. Antonio Césara Fernándeza.

Zdjęcie: ks. Antonio César Fernández od 37 lat pracował na misjach w Afryce. fot. Twitter/AgenziaiNfoSalesiana

Burkina Faso: zamordowany 72-letni hiszpański salezjanin

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Hiszpania zażądała od władz Burkina Faso w Afryce rozpoczęcia dochodzenia w sprawie zabójstwa misjonarza salezjanina ks. Antonio Césara Fernándeza. Jej ambasador w Mali (któremu podlega też sąsiednie Burkina Faso) uda się wkrótce do tego kraju, aby na miejscu uczestniczyć w postępowaniu.

Jednocześnie za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy rząd wyraził „jak najbardziej stanowcze potępienie i zaniepokojenie” z powodu śmierci swego rodaka, do której doszło wczoraj. Ponadto Hiszpania zaproponowały „całkowitą współpracę” z rządem tego zachodnioafrykańskiego kraju w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności zbrodni. Ambasador w Mali nawiązał już kontakt z rodziną zamordowanego, wyrażając jej współczucie i zapewniając o wielorakiej pomocy.

72-letni misjonarz hiszpański ks. Antonio César Fernández Fernández został zaatakowany w piątek, wczesnym popołudniem. Napadli na niego dżihadyści wraz z 5 innymi osobami w prowincji Boulgou, ok. 40 km od południowej granicy państwa. Napastnicy oddali do niego trzy strzały z broni palnej, gdy znajdował się w samochodzie z dwoma współbraćmi zakonnymi ze wspólnoty ze stolicy kraju – Wagadugu. Wracali oni ze stolicy sąsiedniego Togo – Lomé, gdzie brali udział w pierwszej sesji kapituły prowincjalnej Inspektorii Salezjańskiej Frankofońskiej Afryki Zachodniej (AFO).

Hiszpania zażądała od władz Burkina Faso w Afryce rozpoczęcia dochodzenia w sprawie zabójstwa misjonarza salezjanina ks. Antonio Césara Fernándeza.

Zdjęcie: Afryka, Burkina Faso, fot. pixabay

Samochód, prowadzony przez o. Fernándeza, musiał się zatrzymać przed punktem kontroli celnej w Nouhao na granicy z Ghaną i Togo. Wówczas pojazd został otoczony przez dżihadystów, którzy od razu zabili hiszpańskiego i czterech celników z Burkina Faso. Pozostali misjonarze zostali ranni. W Burkina Faso od dawna już dochodzi do coraz częstszych starć między siłami bezpieczeństwa a różnymi grupami islamskimi, działającymi głównie w Mali i Nigrze. Po raz pierwszy natomiast doszło do ataku w środkowo-wschodniej części kraju.

Ks. Antonio César Fernández Fernández urodził się w Pozoblanco (Andaluzja) 7 lipca 1946. Od 55 lat posługiwał jako misjonarz a 46 lat jako kapłan. Pracę misyjną pełnił w różnych krajach afrykańskich, począwszy od Togo w 1982, gdy anno przybyli tam pierwsi salezjanie. Pełnił różne funkcje w Towarzystwie Salezjańskim, m.in. zajmował się nowicjuszami (1988-98) i był delegatem AFO na kapitule generalnej zgromadzenia w 2002. Od kilku lat pracował duszpastersko w Burkina Faso.

Zobacz także
Wasze komentarze