Fot. Federico Rios/pmm

Caritas Polska apeluje o pomoc dla Wenezueli

O pomoc dla mieszkańców ogarniętej kryzysem ekonomicznym Wenezueli apeluje Caritas Polska. W ramach programu „Paczka dla Wenezueli” ponad tysiąc rodzin otrzymało od wolontariuszy Caritasu paczki zawierające żywność oraz środki higieny osobistej.

Z powodu trawiącego Wenezuelę kryzysu ekonomicznego z tego kraju wyjechało w ostatnich latach ponad 5,6 mln osób, jedna trzecia z nich trafiła do Kolumbii – czytamy w komunikacie przekazanym we wtorek PAP.

>>> Misjonarz w Wenezueli: „nie wiem, jak ludziom udaje się tu przeżyć”

„Przestarzała gospodarka, oparta na eksploatacji złóż ropy naftowej, załamała się pod wpływem sytuacji na światowych rynkach, eksperymentów politycznych i korupcji. W efekcie miliony Wenezuelczyków popadły w biedę, straciły pracę, w wielu przypadkach wręcz głodują” – zaznaczyli autorzy komunikatu.

„Paczka dla Wenezueli”

Poinformowali, że właśnie do nich adresowany jest program Caritas Polska „Paczka dla Wenezueli”, realizowany we współpracy z kolumbijską Caritas oraz firmą Jeronimo Martins, właścicielem sieci Biedronka. Podczas obecnej edycji programu pomoc żywnościową w postaci paczek, zawierających m.in. ryż, olej, fasolę, konserwy, kawę i mleko w proszku, otrzymało ponad tysiąc rodzin z przygranicznego departamentu Norte de Santander.

Dodali, że dwie trzecie z nich to wenezuelscy migranci, a jedną trzecią beneficjentów stanowili najubożsi Kolumbijczycy z rejonów Villa del Rosario oraz San José de Cúcuta – pomoc trafia w pierwszej kolejności do rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców lub osób starszych, pozbawionych jakiegokolwiek dochodu.

„Oprócz paczek żywnościowych, dostarczamy także środki higieniczne: mydło, szampon, pastę do zębów i płyn do dezynfekcji. Organizujemy spotkania informacyjne dla beneficjentów, dotyczące takich tematów jak ochrona przed COVID-19 czy higiena” – wyjaśniła cytowana w komunikacie koordynatorka projektów zagranicznych Caritas Polska Anna Pilaszek.

fot. polska misja medyczna

Jak poinformowali autorzy komunikatu, w listopadzie rozpocznie się kolejna edycja projektu, która potrwa sześć miesięcy. Tym razem, oprócz regionu przygranicznego, obejmie także Bogotę, która jest głównym celem migracji mieszkańców Wenezueli. Zwiększy się także liczba osób korzystających ze wsparcia – będzie to prawie 11 tys. osób z blisko 2,2 tys. rodzin, które zamiast paczek żywnościowych otrzymają vouchery elektroniczne na zakup produktów.

Projekt „Paczka dla Wenezueli” jest realizowany dzięki wsparciu darczyńców. Akcję można wesprzeć wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: WENEZUELA), wysyłając SMS o treści WENEZUELA na numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/wenezuela.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze