fot. unsplash/Jomarc Cala

Chiny: Kościoły zobowiązane do krzewienia ideologii partyjnej

Działające w Chińskiej Republice Ludowej Kościoły i grupy religijne winny  dostosować swoje działania edukacyjne do promowania oficjalnej ideologii partii. Podczas sesji Stałego Komitetu Narodowego Kongresu Ludowego w Pekinie przyjęto  „Ustawę o edukacji patriotycznej”, która jeszcze bardziej umacnia kontrolę Komunistycznej Partii Chin (KPCh) nad edukacją, w tym edukacją religijną, podała w ubiegłym miesiącu kontrolowana przez państwo agencja Xinhua.

„Państwo winno kierować i wspierać grupy religijne, instytuty religijne i miejsca działalności religijnej w zakresie edukacji patriotycznej, wzmacniając utożsamienie przedstawicieli religii i ludzi wierzących z wielką ojczyzną, narodem chińskim, chińską kulturą, Komunistyczną Partią Chin i socjalizmem o cechach chińskich” – czytamy w nowej ustawie. Mowa w niej, że „na wszystkich poziomach i we wszystkich typach szkół edukacja patriotyczna powinna przenikać cały przebieg edukacji szkolnej”, i że także „rodzice lub inni opiekunowie małoletnich powinni uwzględniać miłość do ojczyzny w edukacji rodzinnej”.

Edukacja patriotyczna była imperatywem KPCh od czasów rewolucji maoistowskiej, aby zaszczepić oficjalną ideologię partii. Uległa ona zmianie w okresach wstrząsów społecznych, a mianowicie podczas rewolucji kulturalnej i po masakrze na placu Tiananmen w 1989 roku.

>>> Miejscowi święci z sąsiedztwa [MISYJNE DROGI]

Xi Jinping postawił na edukację patriotyczną, opierając ją na ideologicznej doktrynie „wielkiego odmłodzenia narodu chińskiego”.  Ustawa wzywa również do szerszego nauczania politycznego na temat „historii Partii Komunistycznej, nowych Chin, reform i otwarcia, rozwoju socjalizmu i rozwoju narodu chińskiego”.

„Będziemy w pełni wdrażać podstawową politykę partii w sprawach religijnych, podtrzymywać zasadę, że religie w Chinach muszą mieć orientację chińską i zapewniać religiom aktywne wskazówki, aby mogły dostosować się do społeczeństwa socjalistycznego” – powiedział Jinping.

Fot. PAP/EPA/SERGEI KARPUHIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

W 2017 r. KPCh wydała zaktualizowane przepisy dotyczące spraw religijnych. Ten 77-artykułowy akt prawny stanowi, że religie muszą „przestrzegać zasady niezależności i samorządności”, aby utrzymać „harmonię społeczną”. Nakazano również, aby edukacja religijna i miejsca kultu były oficjalnie zatwierdzane i rejestrowane przez rząd.

W 2021 r. przyjęto środki dotyczące zarządzania przedstawicielami religii, nakładające na duchownych obowiązek rejestracji w rządowej bazie danych i wzmacniające konieczność przestrzegania przez niech programu sinizacji.

>>> MisyjnyVLOG [#18] Carlo Acutis: Eucharystia jest moją autostradą do nieba

Jedną z nowości ustawy o edukacji patriotycznej jest to, że jest ona dodatkowym narzędziem dla KPCh do rozszerzenia jej na „Specjalny Region Administracyjny Hongkong, Specjalny Region Administracyjny Makau i Tajwan”.

Po przyjęciu ustawy o edukacji patriotycznej, szef rządu Hongkongu John Lee ogłosił, że tamtejsze władze w pełni ułatwią odpowiednie prace na rzecz promowania edukacji patriotycznej i … [w celu] zrozumienia bliskich relacji między kontynentem a Hongkongiem”.

Po przekazaniu Hongkongu przez Wielką Brytanię Chińskiej Republice Ludowej w 1997 roku weszła tam w życie ustawa zasadnicza promująca koncepcję „jeden kraj, dwa systemy”. W Hongkongu narastają obawy o rozszerzenie wpływów KPCh w rzekomo autonomicznym regionie, zwłaszcza w odniesieniu do edukacji katolickiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze