Chiny: po 14 latach wakatu diecezję Wuhan obejmie biskup
W środę 8 września odbędą się święcenia biskupie nowego ordynariusza diecezji Wuhan w południowych Chinach. Diecezja jest nieobsadzona od 14 lat. Ks. Joseph Cui Qingqi będzie szóstym biskupem mianowanym po zawarciu w 2018 r. tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a władzami Chińskiej Republiki Ludowej, a czwartą po jego przedłużeniu w 2020 roku na kolejne dwa lata.
Wuhan „zasłynęło” tym, że 13 kwietnia 1958 r. wyświęcono w tamtejszej katedrze św. Józefa dwóch pierwszych biskupów mianowanych przez chińskie władze, bez zgody Stolicy Apostolskiej. Byli to: Bernardine Dong Guangqing, ordynariusz diecezji Hankou i Marc Yuan Wenhua, ordynariusz diecezji Wuchang.
>>> Pasterz z 40 wysp. Kim jest „latający biskup” z Oceanii?
Według chińskich władz, diecezja Wuhan obejmuje ustanowione przez Stolicę Apostolską w 1946 r. diecezje Kościoła katolickiego: Hankou i Wuchang. Papieska zgoda na nominację ordynariusza Wuhan może więc oznaczać także zgodę na zmianę liczby i granic diecezji w Chinach, jednak oficjalnie na ten temat nic nie wiadomo, gdyż watykańsko-chińskie porozumienie ma charakter poufny.
CWN: After 14 years, new bishop of Wuhan appointed (AsiaNews) https://t.co/KLgggfQZnx
— Catholic Culture (@FormTheCulture) September 6, 2021
Gdy w 2007 r. zmarł bp Dong, władze wybrały jego następcą, jako biskupa Wuhan, ks. Josepha Shena Guo’ana, wyznaczając datę jego świeceń biskupich na 9 czerwca 2011 r. Uroczystość została jednak odwołana (według niektórych doniesień, duchowny odmówił przyjęcia sakry biskupiej bez zgody papieża), ale ks. Shen nadal pełnił obowiązki administratora diecezji. Gdy jednak w grudniu 2012 r., bez konsultacji z władzami, dokonał – w porozumieniu z księżmi – nominacji proboszczów, został przez władze zastąpiony na urzędzie administratora przez urodzonego w 1964 r. franciszkanina ks. Cui, który obecnie został biskupem Wuhan.
>>> Męczennik z Wuhan. Lazarysta i misjonarz, za wstawiennictwem którego modlą się Polacy
Formalnie mianowały go na ten urząd we wrześniu 2020 r. dwie instytucje podporządkowane Komunistycznej Partii Chin: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich i Rada Biskupów Chińskich. Według agencji Asia News, był jedynym przedstawionym kandydatem, więc Stolica Apostolska „nie mogła odrzucić nominacji”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |