Fot. flickr/eiskopatnews

Chiny: rozpoczęła się historyczna wizyta biskupa Hongkongu w Pekinie

Od wczoraj w Pekinie przebywa z kilkudniową wizytą biskup Hongkongu Stephen Chow Sau-yan. Wizyta ma charakter historyczny, gdyż jest pierwszą od 1997 roku, gdy Hongkong z powrotem stał się częścią Chin.

Wprawdzie w 2008 roku ówczesny biskup koadiutor Hongkongu John Tong został zaproszony na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, jednak nie pozwolono mu się wówczas spotkać z arcybiskupem Pekinu.

>>> Chiny: historyczna wizyta biskupa Hongkongu w Pekinie

Obecna wizyta odbywa się na zaproszenie oficjalnych struktur kościelnych archidiecezji pekińskiej. Po przylocie do stolicy Chin bp Chow modlił się w tamtejszej katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie powitał go miejscowy arcybiskup Joseph Li Shan, który stoi na czele Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.

Przy ołtarzu ustawiony był portret słynnego włoskiego misjonarza-jezuity, o. Matteo Ricciego (1552-1610), pioniera inkulturacji chrześcijaństwa w Chinach. W listopadzie ub.r. papież Franciszek ogłosił heroiczność jego cnót. Do beatyfikacji apostoła Chin brakuje jeszcze uznania cudu za jego wstawiennictwem.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Biskupowi Chow towarzyszą: biskup pomocniczy Joseph Ha, wikariusz generalny ks. Peter Choy i sekretarz biskupa Wong Ka-chun. „Wizyta podkreśla misję diecezji hongkońskiej do bycia Kościołem-mostem i wspierania wymiany i interakcji między obu stronami. Zaproszenie z diecezji pekińskiej otrzymaliśmy w ubiegłym roku i przyjęliśmy je w duchu braterstwa w Panu” – napisano w komunikacie diecezji w Hongkongu.

Biskup Chow i reszta delegacji spotkają się, oprócz arcybiskupa Pekinu, także z innymi biskupami chińskimi, duchowieństwem i świeckimi. Odwiedzą krajowe seminarium duchowne w Pekinie, grób sługi Bożego o. Matteo Ricciego, wezmą udział w nieszporach i odprawią Mszę św. w katedrze. Wizyta zakończy się w najbliższy piątek.

Do wizyty dochodzi kilkanaście dni po tym, jak chińskie władze jednostronnie mianowały biskupa Szanghaju, łamiąc tym samym zawarte w 2018 roku porozumienie ze Stolicą Apostolską w sprawie nominacji biskupich.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze