Co nas łączy z mieszkańcami Afryki? Program edukacyjny Fundacji Redemptoris Missio
Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” poszukuje 400 szkół i przedszkoli, które chcą przedstawić swoim uczniom zagadnienia z zakresu edukacji globalnej. – Wszyscy jesteśmy połączeni, żyjąc na wspólnej planecie, wszyscy jesteśmy częścią tego świata i korzystamy z jego dobrodziejstw. To oznacza także, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, jak on wygląda – podkreśla prezes Fundacji, Justyna Janiec-Palczewska.
Katastrofa klimatyczna, zapewnienie pokoju na świecie, rasizm, sytuacja uchodźców, czy poprawa jakości życia w krajach mniej uprzywilejowanych, to wielkie wyzwania, przed którymi stoimy jako ludzkość – wskazuje Fundacja „Redemptoris Missio”. Wiele z tych zagadnień wynika z mechanizmów rządzących współczesnym światem, np. z naszych zachowań konsumenckich, ale także z działań politycznych, na które mamy pośredni wpływ jako obywatele. Dlatego celem inicjatywy jest przede wszystkim wzrost świadomości, który prowadzi do osobistego zaangażowania.
Justyna Janiec-Palczewska zwraca uwagę, że nikt z nas na co dzień nie zastanawia się, co nas łączy z górnikami w Demokratycznej Republice Konga. Do produkcji wielu używanych przez nas przedmiotów, od torebek foliowych po cały sprzęt elektroniczny, potrzeba dużych ilości surowców, często wydobywanych daleko poza granicami Polski. Około 40% kobaltu używanego na świecie do produkcji sprzętu elektronicznego – w tym także naszych telefonów – pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga.
Można sądzić, że posiadanie bogatych złóż surowców naturalnych, jest bardzo korzystne. Niestety, w kopalniach kobaltu i miedzi w Demokratycznej Republice Konga, pracownicy zarabiają zwykle 1 lub 2 dolary dziennie,pracując w naprawdę dramatycznych warunkach – zwraca uwagę prezes Fundacji. Paradoksalnie, kraje bogate w zasoby naturalne, są często krajami ubogimi. Zjawisko to jest nazywane „przekleństwem zasobów naturalnych”.
Janiec Palczewska zaznacza też, że odkrycie złóż cennych surowców w krajach o słabo ukształtowanym społeczeństwie obywatelskim i niefunkcjonującej w pełni demokracji, wiąże się z ryzykiem korupcji, nierównej dystrybucji dochodów. W samej Demokratycznej Republice Konga zasoby naturalne były wielokrotnie przyczyną konfliktów międzynarodowych i wewnętrznych.
Zdaniem Fundacji „Redemptoris Missio” tę sytuację można zmienić tylko dzięki edukacji globalnej. „Dążymy do tego, aby dzieci, które będziemy edukować, lepiej rozumiały globalne wyzwania i świat, w którym żyją. Zależy nam na tym, by chętnie angażowały się w działania świadomościowe i pomocowe oraz do tego samego aktywizowały ludzi wokół” – deklaruje Justyna Janiec-Palczewska.
W ramach działań z zakresu edukacji globalnej, Fundacja będzie tłumaczyć przyczyny zjawisk i ich konsekwencje dla ludzi, w różnych miejscach na świecie. Pokaże też wpływ jednostki na globalne procesy i wpływ globalnych procesów na jednostkę.
Fundacja zachęca nauczycieli do kontaktu. Oferuje im scenariusze lekcji i grę edukacyjną, w którą będą mogli zagrać uczniowie w ramach swoich szkolnych zajęć. Gra włącza uczestników w proces aktywnego uczenia się, opartego na wartościach: solidarności, równości i współpracy. Uczestnictwo w grze uświadomi dzieciom konieczność poprawy jakości życia w krajach tzw. Globalnego Południa i ochrony praw człowieka.
Gra będzie dotyczyła następujących tematów: dostępu i prawa do wody, dostępu i prawa do leczenia, praw człowieka, pomocy humanitarnej i zmian klimatu. Dodatkowo, najmłodszym uczniom i przedszkolakom Fundacja oferuje bajki edukacyjne, które będą przygotowane w taki sposób, by można było je wykorzystać podczas lekcji tematycznych, związanych z Dniem Wody (22.03.), Dniem Wolontariusza (05.12.), Dniem Zwierząt Zagrożonych (04.10.).
Zgłoszenia ze szkół i przedszkoli można przesyłać pod adresem: [email protected]
Fundacja Redemptoris Missio powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Swą nazwę zaczerpnęła z encykliki „Redemptoris Missio” Jana Pawła II. Jej celem jest stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Wraz z Katedrą i Kliniką Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych Fundacja organizuje szkolenia i konferencje dotyczące problemów zdrowotnych w krajach misyjnych.
Ponadto Fundacja organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych. Wysyła lekarstwa, środki opatrunkowe i sprzęt medyczny, propaguje działalność humanitarną i charytatywną wśród młodzieży szkolnej i akademickiej. Współtwórcami fundacji byli: prof. Zbigniew Pawłowski, ówczesny kierownik Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych Akademii Medycznej w Poznaniu, ks. dr Ambroży Andrzejak – misjolog, oraz ówczesny student medycyny Norbert Rehlis.
W ub. roku Fundacja została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla miasta Poznania”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |