Cypr: „Zakorzenieni w nadziei” – sympozjum na temat Kościołów katolickich na Bliskim Wschodzie
„Zakorzenieni w nadziei” – to hasło sympozjum zorganizowanego przez Dykasterię ds. Kościołów Wschodnich, które rozpocznie się w Nikozji w czwartek 20 i potrwa do niedzieli 23 kwietnia. Ok. 300 przedstawicieli Kościołów katolickich obecnych na Bliskim Wschodzie – wśród nich patriarchowie, biskupi, zwierzchnicy wspólnot, zakonnicy i zakonnice, członkowie stowarzyszeń i ruchów – weźmie udział w liturgiach, spotkaniach, konferencjach. Sympozjum przewodniczy abp Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich. Zostało ono zwołane na Cypr dla uczczenia dziesiątej rocznicy Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej Ecclesia in Medio Oriente.
List papieski jest owocem długiego procesu rozeznania eklezjalnego, podzielanego przez Watykan i Kościoły katolickie na Bliskim Wschodzie, którego kulminacją było Specjalne Zgromadzenie dla Bliskiego Wschodu Synodu Biskupów w październiku 2010 r. Tekst posynodalnej adhortacji apostolskiej został przedstawiony przez papieża Benedykta XVI patriarchom, biskupom i wszystkim ochrzczonym katolikom Bliskiego Wschodu 16 września 2012 roku, przy okazji jego podróży apostolskiej do Libanu.
>>> Apel o prawdziwy proces pokojowy na Bliskim Wschodzie
Konflikty, które naznaczyły ostatnią dekadę na Bliskim Wschodzie, odcisnęły swoje piętno na lokalnych wspólnotach chrześcijańskich i społeczeństwach, w których są osadzone. Sympozjum w Nikozji ma na celu stworzenie okazji do przyjrzenia się drodze przebytej przez Kościoły katolickie na Bliskim Wschodzie w ciągu ostatnich dziesięciu lat oraz do podsumowania ich obecnej sytuacji, ze szczególnym uwzględnieniem perspektyw na przyszłość. Z ufnością, która może być zakotwiczona w sercach ludzi jedynie poprzez teologiczną cnotę nadziei, daru Boga.
Przemówienia inauguracyjne wygłoszą abp Gugerotti i abp Giampietro Dal Toso, nuncjusz apostolski na Cyprze i w Jordanii, oraz abp Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy, umieszczając prace sympozjum w kontekście dziesiątej rocznicy publikacji „Ecclesia in Medio Oriente”.
W kolejnych dniach przewidziano szereg wystąpień programowych palestyńskiej teolog Violi Raheb, libańskiej profesor Mirny Mzawaq, a także biskupa Paolo Martinellego, wikariusza apostolskiego Arabii Południowej oraz dr Nadima Ammanna, członka stowarzyszenia Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim (ROACO).
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |