Ks. Maciej Będziński, fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Częstochowa: „Jesienne spotkanie Papieskich Dzieł Misyjnych i Innych Środowisk misyjnych”

Dziękuję wszystkim, którzy na co dzień wspomagają misje i misjonarzy. To bardzo cenne, że są osoby, które duchowo lub materialnie wspierają naszą działalność – powiedział KAI dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, ks. Maciej Będziński. Dziś w WSD w Częstochowie rozpocznie się coroczne „Jesienne spotkanie Papieskich Dzieł Misyjnych i Innych Środowisk misyjnych”, które potrwa do jutra. Zebranie jest czasem wymiany doświadczeń pracy misyjnej w różnych środowiskach oraz okazją do zacieśnienia wzajemnych relacji – rozmowy i dyskusji.

Podczas „Jesiennego spotkanie Papieskich Dzieł Misyjnych i Innych Środowisk misyjnych” zostaną przedstawione i omówione plany na najbliższy rok pracy dyrekcji krajowej PDM, Wydawnictwa Missio-Polonia oraz agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Jak podkreślił ks. Będziński zebranie ma wprowadzić uczestników w tematykę tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego (Niedzieli Misyjnej), któremu w tym roku towarzyszy hasło „Misje sercem Kościoła”.

>>> Dyskretne głoszenie [MISYJNE DROGI]

Spotkanie rozpocznie się w dziś (11 września) o godz. 14.45 Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Eucharystią, której przewodniczyć będzie bp Jan Piotrowski, biskup kielecki i przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Podczas Apelu Jasnogórskiego w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, uczestnicy wydarzenia zawierzą Maryi kolejny rok misyjnej współpracy.

Pierwszego dnia wydarzenia uczestnicy poruszą temat mediów i ich służbie względem ewangelizacji, a także finansowania misji. Odbędzie się m.in. wykład o. Michała Legana OSPPE pt. „Misje to fabryka dobra – wystarczy ją dobrze ukazać” oraz debata „Misje potrzebują wiary i pieniędzy” z udziałem bpa Jana Piotrowskiego, o. Michała Legana OSPPE, Marty Duch, przedstawicielki fundacji „Na Krańce Świata” oraz Jana Sobierajskiego, reżysera i ewangelizatora, którą poprowadzi s. Aleksandra Szyborska PDDM.

Zdj poglądowe/Fot. KRZYSZTOF BŁAŻYCA

Drugi dzień spotkania rozpocznie Msza św. Następie odbędzie się praca w grupach (nt. transparentności finansowania Papieskich Dzieł Misyjnych oraz nad tym co zrobić by Papieska Unia Misyjna stała się bardziej wspólnotą, niż tylko stowarzyszeniem). Papieskie Dzieła Misyjne będą także prezentowały swoje najnowsze przedsięwzięcia duszpasterskie i misyjne. Wydarzenie zakończy wspólna modlitwa.

– Na wrześniowe spotkanie zaprosiliśmy ok. 100 gości. Będzie nam towarzyszyć także dwóch księżny z Łotwy, który zakładają tam Papieskie Dzieła Misyjne. Będą się trochę od nas uczyć, podglądać, jak organizujemy takie spotkania. Wśród zapisanych osób są m.in. zakonnicy, siostry zakonne, osoby świeckie, dyrektorzy diecezjalnych Papieskich Dzieł Misyjnych. Będzie też przewodniczący Komisji Misyjnej bp Jan Piotrowski, z dyrektorami agend komisyjnych – wyjaśnił dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

Wśród uczestników znajdą się też osoby pracujące w tzw. animacji misyjnej. – To ta trudniejsza cześć pracy misyjnej, czyli praca tu na miejscu w Polsce. Polega ona na promowaniu misji, mówieniu o potrzebach misyjnych, zachęcaniu do wspierania modlitewnego misjonarzy. Budowania świadomość o misjach i odpowiedzialności za nie – wyjaśnił duchowny. Szkoła Animatorów Misyjnych (SAM) jest obecna w Polsce od 25 lat.

>>> Rodzina pokazuje miłość Boga [MISYJNE DROGI]

Od roku z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych działa aplikacja do pobrania na telefon „Żywy Różaniec”, która jest pomocnym narzędziem dla wszystkich modlących się na różańcu w intencji misji. Są tam zawarte intencje papieskie, rozważania różańcowe, ścieżka audio z dziesiątką różańca itp.

Papieskie Dzieła Misyjne są także odpowiedzialne za fundację misyjną „Na krańce świata”, która ma służyć budowaniu pola dla wolontariuszy i pomocy dziełu misyjnemu. Jednym z projektów fundacji jest strona crowdfundingowa www.misjomat.org. Można tam założyć zbiórkę np. dla konkretnego misjonarza lub na wybrany cel związany z misjami.

Fot. oblaci.pl/Alojzy Chrószcz OMI

Jak co roku Papieskie Dzieła Misyjne przygotowują się do Niedzieli Misyjnej, która w tym roku przypada 22 października. Towarzyszyć będzie jej hasło „Misje to serce Kościoła”. W zeszłym roku w ramach inicjatywy udało się uzbierać około miliona dolarów. – Pieniądze te, są później przekazywane do Rzymu. Z zeszłorocznych zbiórek będą realizowany projekty misyjne w Tanzanii, Tajwanie i Kazachstanie, a wśród nich np. budowa plebanii, programy duszpasterskie dla katechistów na terenach misyjnych, programy duszpasterskie związane z formacją świeckich – wyjaśnił duchowny.

Z kolei Misyjny Bukiet to inicjatywa Papieskich Dzieł Misyjnych kierowana do szerokiego grona odbiorców: księży prymicjantów, sióstr zakonnych i zakonników składających śluby, nowożeńców i jubilatów, którzy proponują gościom, aby kwotę, którą mieli przeznaczyć na zakup kwiatów, przekazali na wsparcie misyjnych seminarzystów. W dniu uroczystości przeznaczoną na kwiaty kwotę można włożyć do przygotowanej specjalnie na tę okazję koperty lub skarbonki. Inicjatywie towarzyszy modlitwa za seminarzystów, którzy w krajach misyjnych przygotowują się do kapłaństwa, za nowicjuszy i nowicjuszki.

Inną akcją Papieskich Dzieł Misyjnych jest AdoMiS, zapoczątkowana w Polsce 1 października 2013 roku. Jej celem jest wsparcie duchowe i materialne przyszłych kapłanów w krajach misyjnych. Inicjatywa to wyraz troski o powołania w tych krajach. W akcję można włączyć się poprzez codzienną modlitwę za adoptowanych seminarzystów, a także jedną z form pomocy finansowej. Można to uczynić indywidualnie lub w grupie parafialnej, wspólnotowej czy koleżeńskiej.

Papieskie Dzieła Misyjne wspierają także Dzieło Misyjne Dzieci oraz seminaria, w których uczy się blisko 70 tys. kleryków na całym świecie. – My osobiście wspieramy trzy seminaria – w Indiach, na Madagaskarze i w Peru. Dziękuję wszystkim, którzy na co dzień wspierają misje i misjonarzy. To bardzo cenne, że są osoby, które duchowo lub materialnie wspierają naszą działalność, dziękujemy także dziennikarzom, który przekazują informacje o naszych akcjach – dodał ks. Będziński.

Dzieło św. Piotra Apostoła (obecnie jedno z Papieskich Dzieł Misyjnych) zostało założone w XIX w. przez francuską arystokratkę Joannę Bigard, która odkryła potrzebę wspierania rodzimych powołań w krajach misyjnych. Przeznaczając na ten cel swój majątek, rozpoczęła wówczas wielki projekt pomocy klerykom w Afryce i Indiach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze