Duchowa rewolucja 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Było nas trzech, w każdym z nas inna krew, ale jeden przyświecał nam cel…” śpiewał zespół Perfect w legendarnej „Autobiografii”. Chociaż są to słowa polskiej piosenki, to prawdopodobnie najlepiej oddają sytuację w Ghanie.

fot. Archiwum Salesians of Don Bosco West Africa Province

fot. Archiwum Salesians of Don Bosco West Africa Province

Na ulicy

5 października 2016 r, na ulicach Akry, stolicy Ghany, pojawiła się grupa pięćdziesięciu osób, która zaczęła odmawiać różaniec. Mieli ze sobą głośniki, wzmacniacz, ulotki, banery, trochę różańców. Tak zaczęła się akcja, której celem było pokazanie mieszkańcom Ghany, kim jest Maryja. Pomysł zrodził się w salezjańskiej parafii na obrzeżach Akry – w Ashaiman, której proboszczem jest polski misjonarz, ksiądz Piotr Wojnarowski. Na pytanie, jak to się zaczęło, odpowiedział: „Rzuciłem hasło i chwycili”. Młodzi katolicy postanowili wyjść na najbardziej zatłoczone ulice i skrzyżowania, by pokazać, kim jest Maryja i jak należy modlić się różańcem. Dodatkowym wyzwaniem jest również fakt, że mimo iż ponad 70% populacji kraju to chrześcijanie, katolicy stanowią nie więcej niż 15% i Maryja nie jest znana i czczona przez większość chrześcijan. Przez cztery środy października rozdali blisko trzy tysiące różańców oraz ulotek z informacjami na temat akcji i rozważań różańcowych. Na tym jednak nie zakończyli.

fot. Archiwum Salesians of Don Bosco West Africa Province

fot. Archiwum Salesians of Don Bosco West Africa Province

Szaleńcy

Skończyła się akcja, a pozostał zapał i chęć dalszego działania. Grupa przyjęła nazwę Crazy4Christ czyli „Szaleni dla Chrystusa” albo inaczej „Szaleńcy Chrystusa”, którzy nie boją się przekraczać swojego strachu. Nie boją się marzyć, by przybliżyć innych do Boga. W grudniu, w czasie adwentu zorganizowali pieszą pielgrzymkę do kaplicy Matki Bożej, w styczniu odbyła się dyskoteka salezjańska. Już rodzą się kolejne plany, bo do tej posługi chcą się przygotowywać stale i dobrze, by głosić i ewangelizować z miłością. Dlatego planują zorganizować kursy ewangelizacyjne na wzór szkoły nowej ewangelizacji dla młodzieży.

fot. Archiwum Salesians of Don Bosco West Africa Province

fot. Archiwum Salesians of Don Bosco West Africa Province

Salezjanie księdza Bosko dotarli do Afryki Zachodniej w 1978 r. i od tego momentu rozpoczęła się formacja i tworzenie Salezjańskiej Inspektorii Anglojęzycznej Afryki Zachodniej, która obejmuje Ghanę, Liberię, Sierra Leone i Nigerię. W tych krajach salezjanie prowadzą projekty skierowane do dzieci i młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej, szkoły, domy dla dzieci ulicy, centra młodzieżowe i oratoria, parafie. „Dla nas, jako salezjanów, młodzi ludzie są priorytetem. Ich potrzeby są naszymi potrzebami, ich marzenia są naszymi marzeniami. Towarzyszymy im, by wydobyć z nich dobro i piękno, które jest w ich młodych sercach” – powiedział obecny prowincjał ks. Michael Karikunnel SDB.

Galeria (8 zdjęć)
Duchowa rewolucja 
6 (100%) 3 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze