Zdjęcie poglądowe Fot. Stuart Isaac Harrier/unsplach

Dzień Afryki – Fundacja Salvatti.pl pokazuje nowe oblicze misji

Z okazji obchodzonego 25 maja Dnia Afryki, Pallotyńska Fundacja Misyjna zorganizowała cztery spotkania promujące misje w różnych miejscach Polski, prezentując nowatorskie podejście do współpracy z misjonarzami i wspierania ich dzieł.

W Warszawie, w kawiarni charytatywnej odbył się wernisaż zdjęć wolontariusza Piotra Bednarczyka, który pomagał misjonarzom w Rwandzie. – W swojej fotografii uchwycił dobro w oczach Afrykańczyków i uśmiech, za którym nierzadko kryje się smutek niespełnionych marzeń czy wręcz cierpienie – zauważa Monika Florek-Mostowska, wiceprezes Fundacji. Dodaje, że fotografowanie rzeczywistości misyjnej, szczególnie twarzy ludzi jest trudną rzeczą, wymaga szczególnej relacji między fotografem a bohaterami zdjęć. Jest jednak ważnym elementem w opowiadaniu o misjach i pomaga w zrozumieniu afrykańskiej codzienności i kultury.

Zdjęcia są do nabycia na stronie sklep.salvatti.pl. Dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony na budowę kompleksu edukacyjnego w Kibeho. Projekt szkoły w Kibeho prezentowała z kolei architekta i wolontariuszka Fundacji Salvatti, Anna Sachse podczas VII Kongresu Afrykanistów Polskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wraz z Jakubem Sachse stworzyli projekt oparty ma metodzie design thinking. Jak podkreślają autorzy projektu, istotą tej metody jest dogłębne zrozumienie uświadomionych i nieuświadomionych potrzeb, kreatywna kolaboracja – spojrzenie na problem z wielu perspektyw, szukanie nowych rozwiązań, wyjście poza utarte schematy oraz eksperymentowanie i testowanie hipotez – budowanie prototypów i częste zbieranie informacji zwrotnej od użytkowników.

>>> Bp Jerzy Mazur: Afryka jest już gotowa podzielić się księżmi z Polską i Europą

– Obecnie zmienia się charakter misji, misjonarze polscy powracają do kraju, oddając swoje dzieła w ręce miejscowych księży. Zmienia się sposób budowania i zarządzania obiektami, coraz częstsza jest współpraca między lokalnymi duchownymi a świeckimi wolontariuszami – profesjonalistami z Polski. Towarzyszymy misjom w tym procesie – mówi Anna Sachse.

W palarni kawy Amakuru w Nowym Sączu, ks. Jerzy Limanówka, prezes Fundacji Salvatti podczas spotkania ze słuchaczami Radia RDN Nowy Sącz mówił o sprawach, które fascynują Polaków i wzbudzają w nich strach. – Afryka zachwyca swoją przyrodą i różnorodnością, ale niestety, cały czas jest przedmiotem rozgrywek pomiędzy mocarstwami: Unią Europejską, USA, Rosją i Chinami. Wcale nie jesteśmy lepszym pokoleniem Europejczyków od tych, którzy żyli na przełomie XIX i XX wieku i bogacili się na eksploatacji Afryki. Również i dziś bogacimy się na biedzie i wyzysku choćby kongijskich dzieci, które nieludzkich warunkach pracują w kopalniach koltanu w Północnym Kivu – wyjaśniał ks. Limanówka.

Pallotyn podkreślał jednak, że Afryka jest kontynentem nadziei. Coraz więcej osób jest wykształconych i Afrykańczycy coraz samodzielniej kierują swoją przyszłością. Ważne, abyśmy, podobnie jak Fundacja Salvatti.pl, globalna północ umiała przejść na trzeci etap relacji między kontynentami. Nie chodzi już by dawać rybę czy wędkę Afrykańczykom, ale aby tę „rybę” od nich kupować. Fundacja Salvatti.pl już paru lat importuje z Rwandy rocznie około 20 ton kawy i herbaty.

Rwandyjską kawę Salvatti można było degustować w Lublinie w Creamy Cafe, obok Kościoła św. Józefa. Tam rozpoczął się letni Lubelski Festiwal Kawy. Różne metody parzenia prezentował fundacyjny barista, Robert Kotyra. Kawa charytatywna Salvatti- jako kawa DOBRA, była pierwszą festiwalową propozycją, by pokazać nowoczesne oblicze misyjnej współpracy z Afryką.

Dzień Afryki jest obchodzony co roku 25 maja i upamiętnia powołanie w 1963 roku Organizacji Jedności Afrykańskiej (OJA).

>>> Czyż i Afryka nie jest pełna ciał świętych męczenników? [MISYJNE DROGI]

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl jest jedną z najbardziej znanych organizacji pozarządowych działających w ramach Kościoła katolickiego. Obejmuje swoim zasięgiem coraz więcej regionów świata, nękanych przez ubóstwo, wojny i klęski żywiołowe.

Fundacja zdobywa fundusze na funkcjonowanie domu dla dzieci ulicy w Kolumbii – „Casa Hogar”. Prowadzi akcje fundraisingowe, z których fundusze przeznacza na dożywianie dzieci w Rwandzie, Demokratycznej Republice Konga i Kamerunie. Wspomaga także funkcjonowanie ośrodków zdrowia w tych krajach, zdobywając fundusze na leki i sprzęt medyczny. Wspomaga finansowanie edukacji pallotyńskich kleryków w Afryce. Angażuje się w budowę nowych obiektów duszpasterskich, edukacyjnych i medycznych. Wspomaga m. in. budowę oddziału położniczego w Kigali – Gikondo w Rwandzie.

Ideą Fundacji jest pozyskiwanie funduszy nie tylko w kręgach Kościoła, ale również poza nim, by angażować wszystkich ludzi dobrej woli. Organizuje zbiórki w supermarketach. Pojawia się ze swoim stoiskiem na festynach. Zamieszcza ogłoszenia reklamowe w mediach, współpracuje z biznesem w ramach CSR czyli społecznej odpowiedzialności biznesu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze