Episkopat południowoafrykański ma nową sekretarz generalną
Już po raz drugi sekretariatem generalnym Konferencji Biskupów Południowej Afryki zostanie kobieta. Na przełomie 2020-21 stanowisko to obejmie dominikanka Tshifhiwa Munzhedzi, zastępując inną zakonnicę – s. Hermenegild Makoro, która pełniła ten urząd od 2012 roku.
Ozmianie tej poinformował przewodniczący episkopatu bp Sithembele Sipuka. Konferencja Południowoafrykańskich Biskupów Katolickich skupia hierarchów z Republiki Południowej Afryki (RPA), Botswany i Eswatini (dawnego Suazi).
Według portalu VaticanNews, 57-letnia s. Munzhedzi pracowała w sekretariacie episkopatu już od lata br., z zawodu jest nauczycielką. Do zakonu dominikanek wstąpiła w 1986 roku. Ukończyła studia biblistyki na katolickim uniwersytecie Afryki Wschodniej (CUEA) w Kenii.
Dotychczasowa sekretarz generalna s. Makoro ze Zgromadzenia Przenajdroższej Krwi pracuje obecnie także w Papieskiej Komisji Ochrony Dzieci.
>>> Zostajemy w naszej codzienności, czyli kim jest dziewica konsekrowana?
Kobiety pełniące funkcje sekretarzy generalnych katolickich konferencji biskupich są rzadkością. Od 2009 roku sekretarzem generalnym Konferencji Biskupów Skandynawii jest s. Anna Mirijam Kaschner. Kobieta jest zastępczynią sekretarza generalnego episkopatu Francji.
Także Niemiecka Konferencja Biskupów dopuszcza możliwość powołania kobiety na stanowisko sekretarza generalnego. „W 172-letniej historii naszego episkopatu sekretarzami byli zawsze księża, ale nie jest to nigdzie zapisane” – powiedział kończący w tym roku swoją 24-letnią pracę na tym urzędzie jezuita, 68-letni ks. Hans Langendörfer w rozmowie z agencją KNA. Dodał, że tę funkcję mogą pełnić także kobiety.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |