Chrześcijanie odwiedzają groby, Karaczi, Pakistan.

fot. PAP/EPA

Europa: kalendarium dyskryminacji chrześcijan w 2017 r.

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prześladowania chrześcijan kojarzą nam się z krajami Afryki lub Azji. Tymczasem również na Starym Kontynencie dochodzi do dyskryminacji osób wierzących w Chrystusa. 

Poniżej przedstawiamy kalendarium wydarzeń mających znamiona dyskryminacji chrześcijan w Europie. 

1 stycznia 

W godzinach porannych w miejscowości Emmaüskerk w Holandii nieznani sprawcy podpalili główne drzwi wejściowe do kościoła. Ogień całkowicie zniszczył drzwi, a dym wypełnił całą świątynię. Na szczęście pożar ugaszono szybko, a cały kościół nie spłonął. Policja wszczęła śledztwo w tej sprawie. 

W St. Radegund w Austrii nieznani sprawcy włamali się do kaplicy, zniszczyli figurę Matki Bożej i podpalili modlitewniki i drewniane wyposażenie świątyni. Straty oszacowano na ponad 1000 euro. Policja wszczęła dochodzenie. 

W miejscowości Brunau am Inn w Austrii nieznani sprawcy włamali się do kaplicy, odcięli głowę figurce św. Barbary, ukradli figurę Chrystusa z krzyża i kilkanaście innych figur. Straty oszacowano na 5000 euro, a policja rozpoczęła śledztwo w tej sprawie. 

2 stycznia 

We Włoszech 25-letni imigrant pochodzący z Gambii rozbił szklaną osłonę figury Matki Bożej znajdującej się przed kościołem p.w. Madonna del Rosario, a następnie podpalił szopkę, którą pożar zniszczył zupełnie. Sprawca tego incydentu wpadł w ręce policji. Zeznał, że jest muzułmaninem i chciał zniszczyć chrześcijańskie symbole.

Fot. EPA/AHMAD ABDO

5 stycznia 

W Madrycie nieznani sprawcy namalowali sprośne graffiti na zewnętrznych ścianach kościoła p.w. Santa Maria de Nazaret i zniszczyli figurę Jezusa Chrystusa. Wandale napisali na graffiti takie zdanie: „Jedyny kościół, który się świeci to ten, który płonie”. Arcybiskup Madrytu wyraził swój żal z powodu tego aktu wandalizmu, który według hierarchy niszczy prawdziwą współegzystencję w społeczeństwie. 

W nocy z 5 na 6 stycznia w miejscowości Saint-Étienne we Francji nieznani sprawcy podpalili szopkę znajdującą się przed katedrą. Pożar doszczętnie spalił wszystkie figury. Arcybiskup wyraził ból całej społeczności katolików twierdząc, że szopka wyraża serce chrześcijańskiej wiary. To nie był pierwszy incydent przed katedrą. W przeszłości nieznani sprawcy zaprószali ogień lub oddawali mocz w świątyni, a także malowali sprośne graffiti. Burmistrz Saint-Étienne potępił ten incydent twierdząc, że każdy akt profanacji miejsca kultu jest niedopuszczalny. 

W nocy z 6 na 7 stycznia w miejscowości Finistère we Francji nieznani sprawcy zniszczyli co najmniej 30 grobów na cmentarzu, niszcząc krucyfiksy i wyrywając krzyże. Policja rozpoczęła śledztwo w tej sprawie. 

7 stycznia 

W Basillica di Santa Maria Maggiore w Rzymie we Włoszech 41 letni mężczyzna zaatakował dwóch kapłanów, używając rozbitej butelki. Obaj kapłani odnieśli poważne rany i potrzebna była ich hospitalizacja. Napastnik uciekł z miejsca zdarzenia, ale policja go aresztowała. Motyw tego ataku jest niejasny. 

16 stycznia 

Ministerstwo ds. Imigracji i Uchodźców w Niemczech odrzuca wiele aplikacji osób pochodzących z Iranu i Afganistanu, które nawróciły się z islamu na chrześcijaństwo i ubiegają się o azyl polityczny w tym kraju. W swoim liście wielebny Gottfried Martens, który ochrzcił ponad 1000 byłych muzułmanów, oskarża muzułmańskich tłumaczy, którzy celowo fałszują tłumaczenia ustne chrześcijan po to, aby Ministerstwo odrzuciło ich aplikacje. Protestancki duchowny skrytykował również sposoby, jakie władze stosują, aby sprawdzić, czy nawrócenie danej osoby na chrześcijaństwo jest prawdziwe, czy nie. „Urzędnicy zadają chrześcijanom pytania typu: ‚Jak nazywał się Syn Marnotrawny i jego brat?’, ‚Na co umarł Marcin Luter?’, lub: ‚Z jakiej okazji Królowa Małgorzata z Danii odwiedziła ostatnio miasto Wittenberga?’ Podczas analizy niektórych wniosków o udzielenie azylu chrześcijanie są wyśmiewani i wyszydzani, kiedy mówią jak ważnym dla nich jest to, że Jezus Chrystus umarł na krzyżu za ich grzechy. Wielu urzędników niemieckich nie ma pojęcia o sytuacji chrześcijan w Iranie czy Afganistanie, a także nie wie nic o chrześcijaństwie.” – powiedział wielebny Martens. Osoby, które nawróciły się na chrześcijaństwo w takich krajach jak Iran czy Afganistan są wyrzutkami, ponieważ popełnili apostazję – największą zdradę islamu. 

EPA/AHMED JALIL Dostawca: PAP/EPA.

18 styczeń 

Policja w Sabadell w Hiszpanii prowadzi śledztwo w sprawie kilkunastu aktów wandalizmu w kościele Sant Pau de Riu, który pochodzi z XI wu. Wandale zniszczyli drzwi znajdujące się od południowej strony kościoła, a także jedno okno, kratę i drewniane portyki. Technicy i Muzeum Historii Sabadell oceniają straty w celu utworzenia planu obudowy. Władze miasta uznały ten incydent za „poważny”, ponieważ kościół stanowi historyczne dziedzictwo. 

21 stycznia 

W miejscowości Gurmels w Szwajcarii nieznani sprawcy wykopali krzyże, uszkodzili lampy i zniszczyli wiele grobów na cmentarzu Kościoła Ewagelicko-Reformowanego La Corbaz. Do incydentu doszło dwa razy w tygodniu. Policja rozpoczęła śledztwo w tej sprawie.  

31 stycznia 

W miejscowości Avon we Francji nieznani sprawcy włamali się do klasztoru sióstr karmelitanek, ukradli komputer, sprzęty liturgiczne i wyrwali drzwi od tabernakulum.  

Tłumaczenie: Marcin Rak 

Źródło: IntoleranceAgainstChristians.eu

Zobacz także
Wasze komentarze