Fot. EPA

Europejski Trybunał Obrachunkowy apeluje o większą pomoc dla dziewcząt w regionach ogarniętych konfliktami

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) zaapelował do Unii Europejskiej o bardziej efektywną pomoc i większe zainteresowanie sprawą dziewcząt w regionach ogarniętych konfliktami. „W minionych latach unijne programy pomocy dla oświaty w regionach utrzymujących się kryzysów były dobrze realizowane”, stwierdza raport ETO opublikowany w Luksemburgu. Jednocześnie zwraca uwagę na „wiele słabych punktów”.

Z analizy wynika, że ogólnie wsparcie ze strony Unii Europejskiej dociera bardziej do chłopców, podczas gdy w regionach ogarniętych kryzysem to przede wszystkim dziewczęta nie chodzą do szkoły. Potrzebne są ponadto bardziej efektywne i długofalowe projekty oparte na lepszej analizie kosztów. Spowoduje to, że programy „Cash for Education” będą mogły być bardziej długofalowe. „Ryzyko przerwania nauki w szkole jest większe u dziewcząt niż u chłopców, ponieważ w trudnych sytuacjach będą musiały pracować w domu, są narażone na przemoc, lub wydawane za mąż” – czytamy w raporcie.

>>> Meksyk: ponad 150 duchownych katolickich zmarło na Covid-19

Według obliczeń Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w krajach rozwijających się ok.64 miliony dzieci nie chodzą do szkoły podstawowej. Połowa z nich żyje w regionach ogarnie tych konfliktem. Dostęp do oświaty daje im możliwość nauki, bezpośredniej ochrony fizycznej oraz często jest ratunkiem dla życia. W całym budżecie na pomoc humanitarną Komisja Europejska zwiększyła pomoc na oświatę o 10 procent, w 2019 roku było to 160 mln. euro.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze