Fot. EPA/ANNA SZILAGYI Dostawca: PAP/EPA.

Federacja Katolickich Konferencji Biskupów Azji wybrała nowe kierownictwo

Federacja Katolickich Konferencji Biskupów Azji (FABC) wybrała nowe kierownictwo. Przewodniczącym został kardynał Felipe Neri Ferrao z Indii, natomiast wiceprzewodniczącym – biskup Pablo Virgilio David z Filipin. Na posiedzeniu w Bangkoku zatwierdzony też został na drugą kadencję sekretarz generalny – arcybiskup Tokio, 65-letni Tarcisius Isao Kikuchi. 

71-letni kard. Ferrao jest arcybiskupem Goa i przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich w Indiach (CCBI), najwyższego gremium Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego na subkontynencie.  Na stanowisku przewodniczącego FABC jest następcą arcybiskupa Yangon, 75-letniego kard. Charlesa Bo. Natomiast nowy wiceprzewodniczący FABC, 64-letni bp. David, jest przewodniczącym Konferencji Biskupów Filipin i obejmuje funkcję po kardynale Malcolmie Ranjith ze Sri Lanki. 

FABC skupia 17 konferencji biskupich i dwa synody Kościołów obrządku wschodniego w Azji. Powstała na początku lat siedemdziesiątych XX w. po pierwszym wielkim spotkaniu biskupów katolickich największego kontynentu świata z Pawłem VI w Manili w 1970. Jej statuty zatwierdziła Stolica Apostolska w grudniu 1972.  

>>> Misje zaczęły się w Azji [MISYJNE DROGI]

Chrześcijanie stanowią mniejszość religijną w Azji. W Goa, dawnej kolonii portugalskiej w zachodnich Indiach, żyje duża wspólnota katolików. Podczas gdy w epoce kolonialnej katolicy stanowili większość populacji Goa, dziś nadal stanowią znaczącą mniejszość (25 procent). Jedyne kraje azjatyckie z większością katolicką , to Filipiny i maleńki Timor Wschodni. 

W jezuickiej bazylice Bom Jesus w Goa od 2 grudnia 1637 spoczywa w szklanej gablocie i srebrnej trumnie ciało św. Franciszka Ksawerego, współzałożyciela jezuitów i jednego z pionierów misji chrześcijańskiej w Azji. Hiszpan przybył do Goa w 1542 roku jako pierwszy nuncjusz papieski w Azji. Jego dalsza działalność misyjna zaprowadziła go do dzisiejszej Malezji, indonezyjskich Moluków i Japonii.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze