Filipiny: deklaracja o wzajemnym uznaniu chrztu przez Kościół katolicki i Niezależny Kościół Filipiński
Niezależny Kościół Filipiński (IFI), do którego należy około 6,7 proc. mieszkańców kraju (około 8 mln), jest drugim – po katolikach – wyznaniem na Filipinach. Ma 47 diecezji, w tym wśród filipińskich migrantów w USA i Kanadzie, a kieruje nim biskup naczelny.
>>> Filipiny: rozbił się wojskowy samolot. Zginęło co najmniej 17 osób
Powstanie IFI w 1902 miało podłoże polityczne, a nie religijne. Doszło do niego w trakcie „walki o niepodległość Filipin przeciwko kolonialnej dominacji Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych”, wyjaśnia dokument. Po 300 latach panowania hiszpańskiego Filipińczycy ogłosili niepodległość w 1898 roku, jednak aż do 1945 roku krajem faktycznie rządziły USA.
Porozumienie zaznacza, że powstanie IFI nie było wymierzone w Kościół katolicki jako taki, lecz w nadal trwającą „dominację hiszpańskich biskupów i księży w diecezjach i parafiach”. A jako „część narodowej rewolucji, powstanie IFI oznaczało także «rewolucję religijną», która odwoływała się do uczuć patriotycznych ludności, aspirującej do narodzin narodu”.
>>> Węgry – Filipiny: połączenie w czasie Kongresu Eucharystycznego
Od tamtej pory IFI przeszedł ewolucję: podpisał umowę o stowarzyszeniu z protestanckim Zjednoczonym Kościołem Chrystusa, wszedł w pełną komunię z Kościołami: anglikańskim, starokatolickim i luterańskim Kościołem Szwecji, a także został członkiem Krajowej Rady Kościołów Filipin i Światowej Rady Kościołów. Wśród jego duchownych są kobiety.
Uznanie udzielanego w IFI chrztu było możliwe ze względu na używaną tam formułę trynitarną. Jako świadkowie deklarację podpisali biskupi episkopalni. Kościół katolicki i Episkopalny Kościół Filipin już od 1980 roku wzajemnie uznają swój chrzest, a od 1961 roku Kościół episkopalny i IFI są w pełnej komunii.
>>> Filipiny: diecezja otwiera punkty szczepień w kościołach
Dokument podkreśla, że zarówno Kościół katolicki, jak i IFI żywią „wielką cześć dla Najświętszej Maryi Panny, wzywając jej macierzyńskiego wstawiennictwa, aby wszystkie Jej dzieci się zjednoczyły i w obronie godności kobiety”.
Katolicy stanowią ponad 80 proc. mieszkańców Filipin.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |