Filipiny: Kościół przeciwny ustawie antyterrorystycznej
>>> Filipiny: oblaci zamienili habity na fartuchy ochronne i pomagają w czasie epidemii
Niepokoi zwłaszcza szeroka i niejasna definicja terroryzmu, którą będzie można wykorzystać do atakowania opozycji, deptania praw człowieka i swobód obywatelskich, jak również możliwość aresztowania obywateli bez nakazu sądowego i przetrzymywania ich do 24 godzin na polecenie nowo powołanego organu pod nazwą Rada ds. Walki z Terroryzmem (ATC). Ponadto ustawa osłabia trójpodział władzy, zwiększa system kontroli obywateli, a także znosi wypłacanie odszkodowań osobom zatrzymanym z powodu fałszywych zarzutów, co zwiększa ryzyko nadużyć ze strony policji. Oświadczenie w tej sprawie ogłosili: biskup pomocniczy stołecznej archidiecezji Manila Broderick Pabillo oraz konsulta wyższych przełożonych zakonnych Filipin.
>>> Filipiny: więźniowie pożegnali kard. Tagle
Z kolei Krajowe Stowarzyszenie Edukacji Katolickiej, grupujące półtora tysiąca placówek oświatowych w całym kraju, nazwało nowe prawo problematycznym, m.in. ze względu na nakaz współpracy ministerstwa edukacji i komisji ds. szkolnictwa wyższego z Radą ds. Walki z Terroryzmem, co – zdaniem stowarzyszenia – da jej wgląd w poufne informacje o studentach i ingerować w działalność akademicką. Może to więc zagrażać wolności edukacji, gwarantowanej przez konstytucję Filipin.
Stowarzyszenie wzywa do napisania nowej ustawy, która skutecznie zwalczałaby terroryzm, nie naruszając konstytucyjnych praw.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |