Fot. pixabay

Filipiny: las bambusowy – projekt Caritas na rzecz ochrony klimatu

Caritas na Filipinach realizuje projekt „Las bambusowy” jako środek dostosowania do zmian klimatycznych. Kierujący pracami Caritas bp José Colin Bagaforo powiedział portalowi informacyjnemu Konferencji Biskupów Filipin, że w ciągu najbliższych pięciu lat we wszystkich diecezjach katolickich kraju ma zostać posadzonych co najmniej pięć milionów drzew bambusowych. „To jest nasz skromny wkład na rzecz ochrony środowiska”, stwierdził hierarcha.

Bambus jest znany ze swej zdolności absorbowania dużych ilości węgla z atmosfery, przyczyniając się w ten sposób do stabilizacji klimatu. Choć Filipiny powodują niewiele emisji dwutlenku węgla, należą do krajów, które są najbardziej dotknięte skutkami zmian klimatycznych.

Fot. pixabay

Według informacji biskupa, projekt stanowi „kamień węgielny” dla utrzymania i przywrócenia naturalnego systemu ekologicznego, a jednocześnie wspomaga zrównoważone warunki życia. „Otwiera zarazem drogę do podejmowania inicjatyw społecznych i zwalczania ubóstwa” , stwierdził filipiński hierarcha.

W systematyce roślin bambus nie jest zaliczany do rodziny drzew, ale traw. Dzięki rekordowo szybkiemu przyrostowi wchłania nawet czterokrotnie więcej dwutlenku węgla z atmosfery niż wchłaniają drzewa. Bambus może rosnąc nawet do 30 metrów, a jego przyrost może wynosić metr dziennie. Ten szybki wzrost powoduje, że dla gospodarki roślina jest on interesującą alternatywą drzewa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze