Franciszek: misjonarz jest przede wszystkim uczniem
Ojciec Święty przypomniał postać ich założyciela, francuskiego kardynała Charles Lavigerie, arcybiskupa Algieru. Jego serce, jak zaznaczył, było przepełnione pasją dla Ewangelii i pragnieniem głoszenia jej wszystkim ludziom. Jego postawa określa też misyjny charakter założonego przez niego zgromadzeń.
„Naśladując waszego założyciela, waszą pierwszą troską, waszym świętym niepokojem, jest fakt, że «tylu naszych braci żyje pozbawionych siły, światła i pociechy z przyjaźni z Jezusem Chrystusem, bez przygarniającej ich wspólnoty wiary, bez perspektywy sensu i życia» (Evangelii gaudium, 49). Jednakże w świetle drogi przebytej od waszego założenia wiecie, że głoszenie Ewangelii nie jest prozelityzmem; jest to dynamika, która prowadzi do bliskości z innymi, aby dzielić się z nimi otrzymanym darem, spotkaniem miłości, która zmieniła wasze życie i sprawiła, że postanowiliście poświecić swe życie Panu Jezusowi, Ewangelii życia dla zbawienia świata. To zawsze przez Niego, z Nim i w Nim żyje się misją. Dlatego zachęcam was, byście mieli wzrok utkwiony w Jezusie Chrystusie, aby nigdy nie zapomnieć, że prawdziwy misjonarz jest przede wszystkim uczniem”.
Franciszek zachęcił też misjonarzy i misjonarki Afryki, by wierni swym korzeniom, nie bali się ryzykować na swych misyjnych drogach, aby dawać świadectwo, że „Bóg jest zawsze nowością, która nieustannie pobudza nas do wyruszania na nowo oraz do zmiany miejsca, aby wyjść poza to, co znane, na peryferie i do granic” (Gaudete et exsultate, 135).
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |