Franciszek wzywa dzieła misyjne do stylu komunii, kreatywności i wytrwałości
„Komunia, kreatywność i wytrwałość” to trzy kluczowe słowa zaproponowane przez papieża uczestnikom Zgromadzenia Ogólnego Papieskich Dzieł Misyjnych. Ojciec Święty przyjął ich dzisiaj na audiencji w Pałacu Apostolskim.
Franciszek zauważył, że dzisiejsza audiencja ma miejsce w przededniu uroczystości Trójcy Przenajświętszej. W tym kontekście zachęcił do kontemplacji tajemnicy Boga, tajemnicy miłości, która ofiarowuje siebie dla zbawienia ludzkości. Zwrócił uwagę na trzy fundamentalne cechy Bożej misji: komunię, kreatywność i wytrwałość.
Papież zauważył, że kontemplując Trójcę Świętą, widzimy, iż Bóg jest komunią osób, tajemnicą miłości. W tej perspektywie jesteśmy wezwani do życia duchowością komunii z Bogiem i z naszymi braćmi i siostrami. „Misja chrześcijańska nie polega na przekazywaniu jakiejś abstrakcyjnej prawdy czy przekonania religijnego – a tym bardziej na prozelityzmie – ale przede wszystkim na umożliwieniu tym, których spotykamy, fundamentalnego doświadczenia miłości Boga, a oni będą mogli ją znaleźć w naszym życiu i w życiu Kościoła, jeśli będziemy jego jaśniejącymi świadkami, odbijającymi promień tajemnicy trynitarnej” – stwierdził Ojciec Święty.
Komunia misyjna i synodalna droga Kościoła
Zachęcając wszystkich do rozwoju w tej duchowości komunii misyjnej, zaznaczył, że jest ona także podstawą synodalnej drogi Kościoła dzisiaj. Podkreślił konieczność nawrócenia misyjnego i potrzebę formacji, zarówno osobistej, jak i wspólnotowej, aby wzrastać w wymiarze „wspólnotowej” duchowości misyjnej. Franciszek zwrócił uwagę, że wezwanie do komunii zakłada styl synodalny: „to znaczy podążanie razem, słuchanie siebie nawzajem, dialogowanie, spieranie się, ale zawsze we wspólnocie” zaznaczył.
Ewangeliczna kreatywność
Papież poruszył następnie kwestię kreatywności, ponieważ podążamy za „stwórczym dziełem Boga, który czyni wszystko nowe”. Zaznaczył, że „ewangeliczna kreatywność wynika z miłości, z Bożej miłości, a wszelka działalność misyjna jest twórcza w takim stopniu, w jakim miłość Chrystusa jest jej źródłem, formą i celem”. Przypomniał słowa św. Maksymiliana Marii Kolbe, który nauczał, że tylko miłość tworzy.
Mówiąc o wytrwałości, czyli stanowczości i wytrwałości w dążeniu do celu i działaniu Ojciec Święty wskazał, iż tę cechę możemy również kontemplować w Miłości Trójjedynego Boga, który, aby wypełnić plan zbawienia, z niezmienną wiernością posyłał swoje sługi na przestrzeni dziejów, a w pełni czasów dał samego siebie w Jezusie i to aż do męczeństwa. „W tym miejscu chciałbym podziękować Bogu za męczeńskie świadectwo, jakie w ostatnich dniach dała grupa katolików z Konga, z Północnego Kiwu. Poderżnięto im gardła tylko dlatego, że byli chrześcijanami i nie chcieli przejść na islam” – stwierdził Franciszek. Przypomniał również męczenników koptyjskich brutalnie zamordowanych przed pięcioma laty u wybrzeży Libii przez fundamentalistów islamskich. „Kościół męczeński jest Kościołem wytrwałości Pana” – powiedział papież.
Boża cierpliwość
Franciszek zachęcił także do towarzyszenie tym, którzy upadają. Przyznał, że wielkie wrażanie wywiera na nim cierpliwość Boga. „On potrafi czekać. Spójrzmy bardziej na pozytywne aspekty, a w tej radości, która rodzi się z kontemplacji Bożego dzieła, będziemy również w stanie stawić czoła sytuacjom problematycznym z cierpliwością, aby nie być więźniami bierności i ducha defetyzmu” – powiedział papież.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |