Tanzania, fot. Bożena Latocha

„Dzieci komunijne dzieciom misji” – najmłodsi wspierają Papieskie Dzieła Misyjne

Aby być wielkim misjonarzem, takim jak św. Teresa z Lisieux, trzeba rozpocząć od Pierwszej Komunii Świętej. Dlatego was, drogie dzieci, drodzy rodzicie i opiekunowie, zapraszam serdecznie do akcji Dzieci Komunijne Dzieciom Misji – podkreślił ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. W czasie zbliżających się pierwszych komunii świętych PDM organizują akcję „Dzieci komunijne dzieciom misji”. Poprzez włączenie się w nią, dzieci tworzą modlitewny łańcuch solidarności z dziećmi całego świata. 

Papieskie Dzieła Misyjne zachęcają, by jeden z dni Białego Tygodnia w parafii poświęcony był modlitwie za misje i misjonarzy. Można także dokonać finansowego wsparcia ewangelizacji. Właśnie to wydarzenie kryje się pod hasłem „Dzieci komunijne dzieciom misji”. W tym roku akcja koncentruje się na haśle „Uczestniczę w misji Kościoła”, które ma pokazać dzieciom, że Kościół to nie budynek, lecz żywa wspólnota wszystkich wierzących w Chrystusa i pragnących do Niego przychodzić.

Organizatorzy podkreślają, że katolicy są zaproszeni do aktywnego budowania tej wspólnoty, począwszy od rodzin, szkół, miejsc pracy i parafii, a kończąc na krańcach świata. – Mamy braci i siostry na całym świecie. I tak jak w rodzinie ludzie o sobie pamiętają i pomagają, tak i my chcemy pamiętać o dzieciach całego świata – akcentują pomysłodawcy akcji.

Wsparcie w ewangelizacji

Dzieci, które włączają się w działania Papieskich Dziel Misyjnych wspierają papieża w ewangelizacji, poprzez konkretną pomoc misjonarzom i swoim rówieśnikom w krajach, gdzie dzieci albo jeszcze wcale nie znają Chrystusa, albo brakuje im najpotrzebniejszych środków materialnych do wzrostu i rozwoju. – Jednocześnie uczą się solidarności z braćmi i siostrami całego świata – wyjaśnia ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Ks. Będziński zwrócił także uwagę na trend w kierunku zeświecczenia uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Towarzyszy jej często bogata, przytłaczająca oprawa, która niekiedy odwraca uwagę dzieci od tego, co najważniejsze. Zaznaczył, że inicjatywa „Dzieci komunijne – dzieciom misji” jest próbą skierowania tej uwagi na to, co duchowe, a inicjatywa uczy dostrzegać potrzeby innych i dzielić się tym, co mamy.

Rozpocząć od Komunii

 – Aby być wielkim misjonarzem, takim jak św. Teresa z Lisieux, trzeba rozpocząć od Pierwszej Komunii Świętej. Dlatego was, drogie dzieci, drodzy rodzicie i opiekunowie, zapraszam serdecznie do akcji Dzieci Komunijne Dzieciom Misji – podkreślił dyrektor krajowy Papieskich Dzieła Misyjnych w Polsce.
W ramach wydarzenia można przygotować w parafii misyjną dekorację, odprawić Mszę Świętą według formularza o ewangelizacji ludów, w modlitwie powszechnej pamiętać o zagadnieniach misyjnych, a w procesji z darami przynieść takie, które będzie można wykorzystać na pomoc misjom.

Kuba, fot. Ks. Adam Wiński

Jak podkreślają organizatorzy, możliwe jest również wykorzystanie specjalnych kopert – „Dla siostry i brata na krańcach świata”. Po odpowiednim przygotowaniu każde z dzieci otrzymuje kopertę, w której znajduje się obrazek z modlitwą. Tę pamiątkę dzieci zachowują dla siebie, modląc się zapisanymi słowami wspólnie w czasie Mszy Świętej i osobiście w domu. Do kopert, po uzgodnieniu z rodzicami, mogą włożyć drobne ofiary. Następnie dzieci przynoszą zaklejone koperty w Dniu Misyjnym, by w procesji do ołtarza złożyć swój dar. W niektórych parafiach dzieci przynoszą ofiary w zrobionych przez siebie skarbonkach.

Otwarcie kopert lub skarbonek i policzenie datków, powinno być dokonane wspólnie z przedstawicielami rodziców. Ofiary przesyła się bezpośrednio do Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych na numer konta 72 1020 1013 0000 0102 0002 7169 z dopiskiem „Dzieci komunijne dzieciom misji” z parafii… / ze szkoły… w … Wszystkie ofiary przekazane do PDM są przeznaczone na pomoc dzieciom do 14. roku życia na terenach misyjnych.

Tanzania, fot. Bożena Latocha

– Przypominamy jednocześnie, że ofiary i koperty nie są podstawą akcji. Są ostatnim punktem w przygotowaniu i jedynie jego dobrowolnym owocem – podsumowują organizatorzy.

W ubiegłym roku, dzięki otwartości serc dzieci z Polski i ich rodzin, z ofiar złożonych w dniu misyjnym w Białym Tygodniu udało się uzbierać 1 284 887,03 zł.

Galeria (3 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze