Ghana: zakonna kampania na rzecz ochrony środowiska
Setki zakonnic i zakonników wyszły na ulice głównych miast Ghany w procesjach z zapalonymi świecami oraz plakatami podkreślającymi znaczenie ochrony Ziemi i środowiska naturalnego.
Manifestacje te odbyły się w stołecznej Akrze oraz w: Kumasi, Cape Coast, Takoradi, Sunyani, Damongo, Wa, Koforidua, Donkokrom, Bolgatanga, Konongo i Ho. Przełożony Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Ghanie o. Paul Saa-Dade Ennin wyjaśnił, że była to inicjatywa Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w tym kraju (CMSR-GH), której przewodniczy. Podkreślił, że „w ostatnich latach środowisko w Ghanie było niszczone w zastraszającym tempie z powodu nielegalnej działalności wydobywczej, masowego wycinania drzew, zanieczyszczenia dróg wodnych plastikiem i niewłaściwego wyrzucania odpadów”. Wszystkie te działania „doprowadziły do zanieczyszczenia źródeł wody metalami ciężkimi, zubożenia lasów, zniszczenia gruntów rolnych”.
>>> Papież Franciszek: ochrona środowiska to także kwestia naszego zbawienia [ORĘDZIE]
Dlatego osoby konsekrowane w Ghanie postanowiły podjąć serię działań w całym kraju, „aby podkreślić potrzebę zaangażowania wszystkich zainteresowanych przyszłością naszą i naszych dzieci w krucjatę mającą na celu odtworzenie poważnie zniszczonego środowiska, naszych zanieczyszczonych źródeł wody i naszego zniszczonego lasu”.
„Przyjmując jako temat wybrany fragment Psalmu: «Poślij Ducha swego i odnów oblicze ziemi» (Psalm 104,30), chcemy, aby nasz głos był słyszalny tak głośno, jak to tylko możliwe, aby było jasne, że samobójcza ścieżka masowego wydobycia i całkowita obojętność na zanieczyszczenie środowiska prowadzą nas jedynie do zbiorowej katastrofy” – wyjaśnił zakonnik.
Ghana stoi w obliczu poważnego, egzystencjalnego zagrożenia dla swojego środowiska i lasów, jakiego nigdy wcześniej nie widziano, z powodu nielegalnej i nieodpowiedzialnej działalności wydobywczej w jej lasach i drogach wodnych.
„Wzywamy wszystkie podobnie myślące osoby i grupy, wszystkich wiernych katolików, bractwa chrześcijańskie i muzułmańskie, organizacje i instytucje społeczeństwa obywatelskiego, lokalnych przywódców i polityków, media i wszystkich zainteresowanych Ghańczyków, aby zjednoczyli się z nami w tej Pielgrzymce Nadziei na odnowienie naszego terytorium” – powiedział o. Ennin.
W akcję, wpisującą się w nauczanie encykliki „Laudato sì” papieża Franciszka w sprawie ochrony naszego wspólnego domu i na drodze synodalnej do Roku Jubileuszowego 2025 pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, włączyli się także różni biskupi diecezji, liczni księża i wierni świeccy oraz inne osoby zainteresowane tematyką ekologiczną.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |