fot. pixabay

Hiszpania: episkopat wyda ponad 1,5 mln euro na misje na świecie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Konferencja Episkopatu Hiszpanii zatwierdziła plan wydatków na prowadzone przez tamtejszy Kościół misje na świecie w 2019 r. Z informacji komitetu wykonawczego wynika, że na 159 projektów realizowanych na całym świecie Episkopat przekaże blisko 1,5 mln euro.

Prawie 45 proc. z tej kwoty trafi do państw Ameryki Południowej oraz Północnej, natomiast 43 proc. do krajów afrykańskich. Wśród państw objętych projektami wspieranymi finansowo przez episkopat Hiszpanii są m.in. Argentyna, Boliwia, Kolumbia, Burkina Faso, a także Burundi. Większość realizowanych tam projektów skoncentrowanych jest na budowie infrastruktury oraz na dostarczeniu różnorakiego sprzętu.

fot. cathopic

W 2018 r. hiszpańscy katolicy zebrali około 18 mln euro na misje prowadzone na całym świecie. Środki trafiły na rozwój ponad 1200 projektów, zarówno ewangelizacyjnych, socjalnych oraz edukacyjnych. Wśród nich były m.in. akcje budowania małych elektrowni słonecznych oraz studni w krajach Afryki oraz obu Ameryk, a także rozwój szkół.

Ze statystyk wynika że w 1100 miejscowości na świecie pracuje ponad 11 tys. hiszpańskich misjonarzy. Są wśród nich głównie osoby duchowne. W 2018 r. na katolickich misjach pracowało również 905 świeckich Hiszpanów. Najwięcej misjonarzy z Hiszpanii pracuje w krajach Ameryki Południowej i Północnej (51 proc.), a także w Europie (35,4 proc.) i Afryce (8,6 proc.).

Zobacz także
Wasze komentarze