Indie: Atak na katolickie szkoły

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Zastraszenie katolickich szkół przez hinduskich radykałów ma określony cel: uderzenie w obecność chrześcijan w tym kraju” – powiedział ojciec Carlo Torriani, misjonarz PIME. Kapłan, który spędził 50 lat w Indiach, rozmawiał z agencją informacyjną AsiaNews na temat zamknięcia katolickiego kolegium w Madhya Pradesh, które również pełniło funkcję schroniska dla biednych dzieci. 

Mówiąc na ten temat, o. Torriani połączył go z ciągłymi atakami hinduskich ekstremistów na chrześcijańskie szkoły w całym kraju. Dla kapłana prawdziwym celem tych ataków, które także obejmują administrację katolickich szkół oskarżaną o „przymusowe nawrócenia” jest zniekształcenie obrazu Kościoła katolickiego i zahamowanie jego działalności na rzecz ludzi ubogich, należących kasty dalitów. 

Nauczyciel chrześcijanin z Bombaju, który prosił o zachowanie anonimowości, tak wyraził się o kwestii kasty dalitów: „Chrześcijanie wspierają równość mężczyzn i kobiet. W Indiach system kast panował przez wieki”. Chociaż obecna konstytucja Indii zniosła system kast, to w całym kraju nadal jest obecna bardzo silna dyskryminacja bazująca na systemie kast. Dalitowie mogą wykonywać tylko upokarzające prace, trudno im znaleźć właściwą posadę i nie mogą być przyjmowani do szkół. 

Jednak obecnie coś się zmienia dzięki pracy Kościoła. To klucz do zrozumienia prób władz samorządowych mających na celu zamknięcie katolickich instytucji. „Przez wyeliminowanie dyskryminacji społeczna hierarcha, która jest zakorzeniona w Indiach od wielu lat, jest niszczona” – dodał ojciec Torriani. 

Pewien uczeń zgadza się z tym, co mówi misjonarz: „Chrześcijanie sprzeciwiają się hegemonii jednej kasty i wzbudzają świadomość swojej wartości wśród skrzywdzonej ludności. Jednak dla rządu, na czele którego stoi partia hinduskich nacjonalistów, ta równość to problem, ponieważ hinduscy ekstremiści chcą podtrzymać podział społeczeństwa i wyzysk niższej kasty przez wyższą”. 

„Hinduscy ekstremiści przez ataki na katolickie szkoły chcą zakwestionować aktywność Kościoła w Indiach. Prawie wszystkie katolickie parafie posiadają centra edukacyjne, które obejmują znacznie większą liczbę ludzi niż wiernych, którzy uczęszczają do kościoła na nabożeństwa. Popyt na edukację w Indiach jest ogromny. Każda osoba chce wysłać swoje dzieci do szkoły, ponieważ ci ludzie wiedzą, że przyszłość ich dzieci zależy od edukacji. Oprócz tego katolickie szkoły cieszą się dużym szacunkiem, są dobrze znane i efektywne jeśli chodzi o kształcenie. Niestety rząd nie robi nic, aby zatrzymać hinduskich ekstremistów, którzy są chronieni przez władze” – powiedział ojciec Torriani. 

Były katolicki nauczyciel, który poprosił o zachowanie anonimowości, wyjaśnia: „Władze stanowe często wysyłają swoich kontrolerów, aby sprawdzić warunki panujące w szkołach. Ci ludzie w katolickich szkołach szukają dziury w całym, aby stwierdzić niewydolność i zamknięcie tej placówki. Jednak prawdziwym celem tych urzędników jest zemsta. Ktoś mógłby zaprosić ich do szkół państwowych, mówiąc: Chodźcie i zobaczcie, w jakim fatalnym stanie są szkoły państwowe. Tam nie ma klas, ławek, światła ani klimatyzatorów. 75% wszystkich katolickich szkół spełnia wasze wszystkie standardy, a te, które nie spełniają waszych drobnych wymogów formalnych, są lepsze niż szkoły państwowe’”. 

„Wyznawcy hinduizmu należący do wyższej kasty czują się zagrożeni przez postępy dalitów w edukacji, pracy i zatrudnieniu. Ci ludzie widzą społeczny postęp tej ludności, który zawdzięczają edukacji. Z tego powodu hinduiści wyższej kasty są zagrożeni utratą ekonomicznych pozycji i przywilejów, którymi zawsze się cieszyli. 

 

Zobacz także
Wasze komentarze