Indie

Indie, fot. Misjonarze Kombonianie

Indie: hinduscy ekstremiści pobili dwóch pastorów

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

11 grudnia 2017 r. grupa hinduskich ekstremistów zaatakowała dwóch pastorów i nie dopuściła do rozpoczęcia spotkania ewangelizacyjnego w indyjskim stanie Chhattisgarh. 

 

Wielebny Vijay Jogi i wielebny Santosh Rao padli ofiarą napaści na kilka minut przed rozpoczęciem spotkania ewangelizacyjnego, kiedy tłum hinduskich nacjonalistów otoczył budynek, w którym miało odbyć się spotkanie. Przybyło na nie około 1000 osób. Pastorzy Jogi i Rao witali ludzi przed wejściem do budynku. Nagle grupa złożona z 70 członków hinduskich organizacji Dharm Sena i Bajrang Dal otoczyła wejście. Hinduscy ekstremiści pobili obu duchownych i zaciągnęli ich na policję. „Ekstremiści pobili nas. Wtedy zrozumieliśmy, że ci ludzie nie pozwolą nam na poprowadzenie modlitwy” – powiedział pastor Jogi w wywiadzie dla cbn.com. 

 

Policjanci ostrzegli pastorów, aby ci zakończyli spotkanie modlitewne. „Policjanci powiedzieli mi, abym załatwił tę sprawę na miejscu i natychmiast przerwał spotkanie ewangelizacyjne. Jacyś ludzie ostrzegli nas, że w tym czasie, kiedy ja i pastor Rao byliśmy na posterunku, hinduscy ekstremiści rozrywali i palili plakaty, niszczyli nagłośnienie, krzesła i scenę, gdzie miało odbyć się zaplanowane spotkanie. Policjant, który nas przesłuchiwał, powiedział nam, że jeśli złożymy skargę na hinduskich ekstremistów, to wszystko obróci się przeciwko nam, a policja nie będzie mogła nam pomóc” – powiedział pastor Jogi. 

 

Co roku w Indiach chrześcijańscy duchowni otrzymują pozwolenie od policji na zorganizowanie spotkania modlitewnego lub ewangelizacyjnego. Jednak w tym roku hinduscy ekstremiści powiedzieli, że organizatorzy tych spotkań muszą mieć również pozwolenie wydane przez sąd niższej instancji. Fanatycy także wykorzystali kwestię ulotek, które rozprowadzali obaj pastorzy. „Na ulotkach, które rozpowszechnialiśmy po to, aby zaprosić ludzi na spotkanie ewangelizacyjne, zacytowałem fragment z ewangelii według św. Łukasza (7, 22-23). Hinduscy ekstremiści zaczęli kłócić się z nami: „Promujecie ślepą wiarę. Jak chromy może chodzić? Jak głuchy może słyszeć? W jaki sposób możecie sprawić, że umarły ożywa? Skoro wasz Bóg może uczynić to wszystko, to dlaczego wy chodzicie do lekarzy?”. Hinduscy fanatycy powiedzieli mi, że źle zrobiłem, pisząc ten tekst. Natomiast ja odpowiedziałem im: „Nie napisałem tego. To werset z Pisma Świętego i odnosi się do całego rodzaju ludzkiego” – powiedział pastor Jogi, który próbował wyjaśnić te fragment z Pisma Świętego, ale hinduscy radykałowie nie słuchali go, twierdząc, że ten fragment „obraził” ich uczucia religijne. „Natychmiast zacząłem ich przepraszać: Ponieważ zacytowałem fragment na ulotce, który obraża wasze uczucia religijne, to przepraszam was, bracia. Jest nam bardzo przykro’” – dodał duchowny. Hinduscy ekstremiści zaczęli pytać obu pastorów: „Dlaczego zapraszacie hinduistów na wasze spotkania? Dlaczego publicznie głosicie ewangelię? Dlaczego nawracacie wyznawców hinduizmu?”. 

 

Policjanci powiedzieli obu duchownym, aby ci nigdy więcej nie rozmawiali z wyznawcami hinduizmu. „Hinduscy ekstremiści tak nam powiedzieli w obecności policjantów: „Nie wolno wam nigdy więcej iść do domów, w których mieszkają hinduiści. Wolno wam tylko pracować wśród chrześcijan’. Powiedziałem im, że nasze spotkania są otwarte dla każdego. Nie pytam się każdej osoby, która na nie przychodzi, czy jest muzułmaninem, czy hinduistą. Kiedy się zbieramy, to jesteśmy w obecności naszego Pana Jezusa Chrystusa, a Jego ręce są wyciągnięte do każdego” – powiedział pastor Jogi. 

  

Tego typu ataki na chrześcijan odbywają się regularnie w tej części kraju. Mimo wszystko obaj duchowni mówią, że nadal będą głosić ewangelię i kochać zagubione owce. „Mam dwie córki. Jedna ma 13, a druga 5 lat. One często pytają: „Tato, dlaczego jest tak dużo wrogości wobec ewangelii? Dlaczego ci ludzie nienawidzą Jezusa? Czy oni nas nienawidzą tylko dlatego, że jesteśmy chrześcijanami?”. A ja im tak odpowiadam: „Oni może nienawidzą Go, ale nasz Pan Jezus Chrystus nadal ich kocha, a my musimy miłować wszystkich tak, jak nasz Pan nas kocha”. W maju 2018 r. zorganizujemy kolejne spotkanie ewangelizacyjne. Teraz się nie poddamy. Mając pozwolenia władz zorganizujemy spotkania modlitewno-ewangelizacyjne. Hinduscy ekstremiści śledzą mnie, gdziekolwiek idę. Wiem, że moje życie jest zagrożone, ale poświęciłem całe swoje życie do pracy dla Boga i będę przy Nim trwać do ostatniej chwili mojego życia” – powiedział pastor Jogi ze łzami w oczach. 

 

Indie znajdują się na 15 miejscu na liście krajów prowadzonej przez organizację OpenDoors, gdzie dochodzi do aktów prześladowania na tle religijnym. Taki stan rzeczy jest rezultatem zwiększenia wrogości rządu Indii wobec chrześcijan. Od maja 2014 r. w Indiach rządzi partia Bharatiya Janata Party (BJP), na czele której stoi obecny premier, Narendra Modi. W rezultacie doszło do wzrostu znaczenia radykalnego hinduizmu i tym samym poziomu nietolerancji na tle religijnym. Chrześcijanie są pod ciągłą presją nakłaniania do powrotu do hinduizmu i często są bici, a nawet zabijani z powodu wyznawanej wiary. 

 

Tłumaczenie: Marcin Rak 

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze