Indie: kard. O. Gracias nowym przewodniczącym episkopatu
Arcybiskup Mumbaju (Bombaju) kard. Oswald Gracias został nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Indii (CBCI).
Wyboru nowych władz dokonali 8 lutego tamtejsi hierarchowie podczas swych obrad w Bangalurze na południu kraju. 74-letni purpurat zastąpi na tym stanowisku kard. Baseliosa Cleemisa Thottunkala z Kościoła syromalankarskiego, który kierował episkopatem od lutego 2014 przez dwie kadencje.
Nowy przewodniczący, który pełnił już ten urząd w latach 2010-14, obejmuje go ponownie w bardzo trudnym okresie, gdy w kraju odbędą się w przyszłym roku wybory parlamentarne oraz wybory regionalne w wielu stanach, a towarzyszą temu coraz silniejsze nastroje wrogości wobec mniejszości religijnych ze strony nacjonalistów i fundamentalistów hinduskich.
Sekretarz generalny CBCI bp Theodore Mascarenhas wyraził „wielką dumę i radość” z wyboru arcybiskupa Mumbaju, który odgrywa ważną rolę w Kościele powszechnym, m.in. jako członek 9-osobowej Rady Kardynałów, wspierającej papieża w jego reformie Kurii Rzymskiej.”Jest on najlepszą osobą do reprezentowania Kościoła indyjskiego w Watykanie i przed naszym” – oświadczył biskup pomocniczy Rańci. Zapewnił, że biskupi będą blisko z nim współpracować.
Kardynał Gracias urodził się 24 grudnia 1944 w Mumbaju – handlowej stolicy Indii; święcenia kapłańskie przyjął 20 grudnia 1970. Zanim 14 października 2006 został metropolitą swego miasta rodzinnego, był w nim najpierw biskupem pomocniczym w latach 1997-2000, a następnie arcybiskupem Agry (2000-06). Na konsystorzu 24 listopada 2007 Benedykt XVI mianował go kardynałem. Jest specjalistą w zakresie prawa kanonicznego. Od 1 stycznia 2012 stoi na czele Federacji Azjatyckich Konferencji Biskupich jako jej sekretarz generalny.
Konferencja Biskupów Katolickich Indii istnieje od września 1944 i obecnie jest stowarzyszeniem hierarchów trzech obrządków katolickich istniejących w tym kraju: łacińskiego oraz dwóch wschodnich: syromalabarskiego i syromalankarskiego. Biskupi łacińscy mają własną konferencję, na której czele stoi obecnie również kard. Gracias, podczas gdy biskupi wschodni mają, zgodnie z tradycją i praktyką, istniejącymi w całym chrześcijaństwie, dwa odrębne Synody. Łącznie CBCI liczy ok. 200 biskupów w 174 diecezjach, z których 132 należą do obrządku łacińskiego, 31 – do syromalabarskiego i 12 – do syromalankarskiego.
Fot. youtube
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |