Margaret Alva, fot. YouTube

Indie: po raz pierwszy chrześcijanka nominowana na urząd wiceprezydenta

Chrześcijanie w Indiach z zadowoleniem przyjęli nominację Margaret Alvy, katoliczki, jako kandydatki opozycji na stanowisko wiceprezydenta. Krajowy koordynator Zjednoczonego Forum Chrześcijańskiego, A. C. Michael, podziękował partiom opozycyjnym za „wybór lidera, który pracował i służył ludziom wszystkich kast i wyznań”, napisał 18 lipca katolicki portal informacyjny Matters India.

Ojciec Faustine Lobo, rzecznik konferencji episkopatu stanu Karnataka, określił tę nominację jako „przywilej dla mniejszości chrześcijańskiej w Indiach”. Podkreślił, że nominacja Alvy jest wyrazem uznania ważnej roli indyjskich chrześcijan w edukacji, zdrowiu i pomocy w rozwoju.

Były wydawca tygodnika „Raknno” z diecezji Mangalore, ks. Francis Rodrigues, powiedział, że Kościół katolicki może być dumny z tej nominacji niezależnie od tego, czy Alva wygra, czy nie. „Margaret Alva jest jednym z niewielu polityków o wysokich standardach w zakresie jakości zarządzania, cieszy się wielkim szacunkiem i popularnością jako polityk nieskorumpowany” – podkreślił ks. Rodrigues.

>>> 75% chorych na trąd na świecie mieszka w Indiach

Pochodząca z Mangalore 70-letnia Alva z opozycyjnej Partii Kongresowej była gubernatorem czterech indyjskich stanów, członkiem rządu krajowego i pięciokrotnie członkiem indyjskiego parlamentu. Wyboru na urząd wiceprezydenta dokona 6 sierpnia 788 posłów obu izb parlamentu. W gremium wyborczym większość stanowią deputowani rządzącej hinduistycznej nacjonalistycznej Indyjskiej Partii Ludowej (BJP) i jej sojusznicy. Partie rządzące nominowały na to stanowisko 71-letniego Jagdeepa Dhankhara, byłego gubernatora Bengalu Zachodniego.

fot. EPA/FAROOQ KHAN

Nowy prezydent kraju został wybrany 18 lipca przez około 4,8 tys. członków zgromadzenia wyborczego, a wynik głosowania ma być ogłoszony w czwartek 21 lipca. Za najbardziej prawdopodobną kandydatkę uważana jest 68-letnia Draupadi Murmu, nominowana przez rządzącą partię BJP. Jeśli zostanie wybrana, będzie pierwszą Adivasi, która obejmie stanowisko głowy państwa. Adivasi to zbiorcze określenie rdzennej ludności Indii, należącej do różnych plemion i mówiącej różnymi językami. Ta grupa jest uciskaną i wykorzystywaną mniejszością.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze