Indie: w ostatnich tygodniach zmarło 60 kapłanów Kościoła katolickiego
Zbiórki żywności w ramach projektu „Chleb Pallottiego”, zakup lekarstw, zwolnienie z opłat uczniów w 60 szkołach, w których uczy się po 3-5 tys. dzieci – to niektóre z działań podejmowanych w czasie pandemii przez księży pallotynów w Indiach – powiedział rektor generalny Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, ks. Jacob Nampudakam (pallotyn).
Główny przełożony Zgromadzenia Księży Pallotynów sam urodził się w Indiach.
Poinformował, że obecnie w Indiach jest 500 kapłanów pallotynów, ok. 200 studentów w formacji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (formacji zakonnej pallotynów). „Ponadto w ramach rodziny pallotyńskiej są dwa Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego (sióstr pallotynek) i dużo osób świeckich, którzy żyją duchowością pallotyńską” – powiedział rektor generalny zgromadzenia ks. Jacob Nampudakam SAC.
„Jeśli chodzi o podział administracyjny – to mamy cztery prowincje i jedną regię, czyli większą prowincję, zaś siostry mają dwie swoje prowincje” – wyjaśnił.
>>>Indie: liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 20 mln
Pandemia w Indiach
Liczba osób zakażonych koronawirusem od wybuchu pandemii przekroczyła w Indiach we wtorek 20 mln, prawie podwajając się w ciągu trzech miesięcy, a liczba zmarłych – 220 tys.
Rektor generalny pallotynów poinformował, że w ostatnich dwóch tygodniach z powodu COVID-19 zmarło w Indiach dwóch młodych pallotynów – jeden kapłan miał 39 lat, a drugi 56 lat. „Jest wielu zakażonych zakonników w różnych częściach kraju. Najbardziej zaskakuje nas to, że sytuacja chorych pogorsza się nawet z godziny na godzinę” – powiedział ks. Jacob Nampudakam. Jak dodał – „W ostatnich tygodniach w Indiach zmarło 60 kapłanów Kościoła katolickiego”.
Przypomniał, że po wybuchu pandemii w ubiegłym roku rząd wprowadził wówczas szybko mocny lockdown, który „zaskoczył miliony osób”. „Wewnątrz kraju obserwujemy ogromną migrację z północy na południe w poszukiwaniu pracy. W konsekwencji wielu robotników niespodziewanie znalazło się zarówno bez pracy, bez mieszkania, jak i bez środków do życia” – zwrócił uwagę rektor generalny pallotynów.
W kolejnych miesiącach sytuacja w Indiach się poprawiła. „W wyniku dużego zaangażowania rządu w walkę z covidem, wiele osób było przekonanych, że udało się opanować sytuację i jest już po pandemii” – wspominał ks. Jacob Nampudakam SAC. „W konsekwencji nastąpiło duże rozluźnienie w społeczeństwie. W różnych stanach hinduskich odbywały się wybory; w uroczystościach hinduistycznych brało udział mnóstwo ludzi – największe święto hinduskie Kumbhamela zgromadziło miliony wyznawców” – powiedział przełożony generalny.
>>>Covid-19 wyniszcza Indie, ludzie ufają już tylko Opatrzności
Bardzo trudna sytuacja
„Obserwujemy, że na COVID-19 umiera obecnie w Indiach bardzo wielu młodych ludzi; brakuje tlenu. Wiele osób nie ma w kraju ubezpieczenia, więc każdy pobyt w szpitalu to są ogromne koszty, które trzeba zapłacić” – zwrócił uwagę zakonnik.
„Kraj liczy 1,3 mld osób, w tym duży odsetek to osoby biedne. W związku z tym, ruszyliśmy z pomocą za pośrednictwem parafii i poprzez prowadzone przez nas szkoły. W Indiach, jako pallotyni prowadzimy blisko 60 placówek edukacyjnych, w których uczęszcza po 3-5 tys. dzieci. Podstawową rzeczą było danie ludziom jedzenia. W związku z tym, w Nagpur – mieście w środkowej części Indii, ruszył projekt Chleb Pallottiego w ramach, którego zbieramy jedzenie i poprzez sieć współpracowników roznosimy ją najbardziej potrzebującym. Poza tym, zrezygnowaliśmy z opłat w szkołach dla dzieci’ zaczęliśmy także kupować lekarstwa dla chorych” – wymieniał rektor generalny zgromadzenia księży pallotynów.
Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego w Indiach otrzymało wsparcie finansowe od bogatszych prowincji pallotyńskich z innych krajów: z Niemiec, Szwajcarii, Polski i ze Stanów Zjednoczonych z prowincji Niepokalanego Poczęcia.
Wyzwaniem jest edukacja
„W prowadzonych przez nas szkołach uczy się dziesiątki tysięcy dzieci, których rodzice nie są teraz w stanie zapłacić czesnego, co sprawia, że trudno jest utrzymać placówki. Tymczasem rząd w Indiach nakazał szkołom, w tym także pallotyńskim – płacenie pensji nauczycielom, co jest ogromnym obciążeniem. W konsekwencji, w wielu wypadkach dyrektorzy placówek zawarli porozumienia z nauczycielami, że będą im w tym czasie wypłacać połowę pensji” – wyjaśnił ks. Jacob Nampudakam.
„Jestem przekonany, że trzeba zrobić wszystko, by przywrócić dzieciom radość i nadzieję. Jeśli dziecko płacze, to Bóg także płacze” – wyznał ks. Jacob Nampudakam.
Jest nadzieja
„Ufam, że za jakiś tydzień sytuacja pandemiczna w Indiach ulegnie zdecydowanej poprawie. Co prawda, maj będzie jeszcze trudnym miesiącem, ale mamy dobrze rozwinięty system farmaceutyczny i używając ludzkich środków oraz Bożej pomocy – damy radę” – podsumował generał zgromadzenia.
Zapowiedział, że konsekwencje psychologiczne, duchowe i materialne pandemii będę jednym z tematów przyszłorocznego zebrania generalnego pallotynów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |