Indonezja: od początku roku zmarło ponad 120 braci i sióstr zakonnych z powodu Covid-19
„Kościół katolicki w Indonezji płaci bardzo wysoką cenę za swe zaangażowanie na pierwszej linii niesienia pomocy i nadziei chorym. Niepokoimy się poważnie o wszystkie osoby konsekrowane w naszym kraju, które oddają się tej służbie nieustraszenie” – powiedział watykańskiej agencji misyjnej Fides ks. Joseph Kristanto Suratman z Komisji episkopatu ds. Seminariów. Przyznał, że „Pan zsyła nam nowe powołania do życia zakonnego”, ale – przyznał – potrzeba wielu lat na uformowanie nowych zakonników i osób konsekrowanych.
>>> Indonezja: katolicki dom rekolekcyjny szpitalem dla chorych na Covid-19
Ogromna strata
Zgodnie z tamtejszym portalem katolickim Sesawi.net wielka liczba ofiar wśród osób zakonnych stanowi ogromną stratę dla Kościoła w tym południowoazjatyckim kraju. Podkreślono, że „liczba tych ofiar może jeszcze wzrosnąć”. W rozmowie z Fidesem ks. Kristanto przypomniał wielkie zaangażowanie i długi okres formacji, towarzyszenia i kroczenia szlakiem duchowego i kulturalnego wzrastania seminarzystów i osób konsekrowanych. „Chłopiec, który wstępuje do seminarium niższego, potrzebuje przynajmniej 11-14 lat na uzupełnienie nauki do czasu wyświęcenia na kapłana” – powiedział duchowny.
„Jesteśmy w rękach Boga”
Z kolei siostra Gabriella – mistrzyni nowicjatu sióstr augustianek w Pontianaku (prowincja Kalimantan Zachodnia) – zaznaczyła, że „trzeba co najmniej trzech lat formacji początkowej, obejmującej rok postulatu i dwa lata nowicjatu”. Formacja to „sprawa nie tylko czasu i pieniędzy, ale także uczuć i kontaktu z właściwym światem wewnętrznym” – wyjaśniła zakonnica. Wyraziła głębokie zatroskanie z powodu ogromnej liczby zmarłych osób zakonnych i konsekrowanych w czasie obecnej pandemii. “Mamy nadzieję i modlimy się o to, aby ta zaraza Covid-19 skończyła się jak najszybciej, abyśmy mogły rozpocząć na nowo nasze normalne życie. Jesteśmy w rękach Boga, ale nasza misja trwa, mimo trudności, na jakie obecnie napotykamy” – powiedziała s. Gabriella. Zwróciła uwagę, że sama istota ich misji, wymagająca podróży do różnych wspólnot lub zaangażowania w szpitalach, szkołach, ośrodkach społecznych itp., wystawia ich na wirusa. „A jednak nie wycofujemy się, pozostajemy obok wiernych, gdy tego potrzebują, dając im swoje życie” – podsumowała swą wypowiedź dla Fidesu augustianka.
Poza tą grupą ludzi Kościoła katolickiego Kościoły i wspólnoty innych wyznań, istniejących w Indonezji, straciły ponad 200 swych przywódców i innych pracowników duszpasterskich, a muzułmanie odnotowali 605 zmarłych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |