Fot. Adrian Pranata/unsplash

Indonezja: religie odpowiadają na wezwania o braterstwo i troskę o naturę

4 października w Dżakarcie odbyła się międzyreligijna konferencja na temat podejścia różnych religii do zmian klimatycznych w regionie Azji Południowo-Wschodniej.

Wydarzenie inaugurowało działalność miejscowej Muzułmańskiej Rady Starszych, pozostającej w jedności z Wielkim Imamem uniwersytetu Al-Azhar Ahmedem Al-Tayyebem. Na spotkaniu wybrzmiewał duch nauczania tego islamskiego uczonego oraz wskazania papieża Franciszka, zarówno w kwestiach ekologicznych, jak i tych dotyczących braterstwa.

>>> Nowa adhortacja apostolska papieża Franciszka o kryzysie klimatycznym: „Laudate Deum” [DOKUMENT]

Jak podaje agencja AsiaNews, konferencja Corecs 2023 stanowi punkt przygotowawczy do COP28 w Dubaju, gdzie proponuje się postawienie po raz pierwszy specjalnego „Pawilonu wiary”. W spotkaniu uczestniczyły setki osób. Aktualność podejmowanych tematów szczególnie mocno wybrzmiała w Indonezji, kraju o najliczniejszej populacji muzułmańskiej na świecie, ale również posiadającym 94 mln hektarów lasów w swoich granicach.

Biorący udział w wydarzeniu ks. Stanislaus Ferry Sutrisna Wijaya podkreślał wagę papieskiego nauczania. Poprzez encyklikę Laudato si’ oraz wydaną przedwczoraj adhortację apostolską Laudate Deum „zostajemy wszyscy wezwani do promowania braterstwa oraz pokojowego współżycia, a także do zwiększenia współpracy między członkami społeczeństwa w celu ochrony natury” – wskazał kapłan. Samo wydarzenie jawi się więc jako owocne działanie razem muzułmanów, katolików oraz wyznawców innych religii na rzecz dobra wspólnego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze