Irak: chrześcijanie doczekają się katedry! Po 10 latach ruszyła budowa
Po 10 latach przerwy, spowodowanej niepewną sytuacją polityczną, 23 lutego położono kamień węgielny pod budowę asyryjskiej katedry św. Apostołów Tomasza, Addaja i Mariego w Erbilu – stolicy Kurdystanu Irackiego na północy Iraku.
Prostej i skromnej uroczystości przewodniczył patriarcha Asyryjskiego Kościoła Wschodu Mar Awa III (Royel). Obecni byli liczni miejscowi duchowni (w tym katoliccy – chaldejscy i syryjscy) oraz przedstawiciele władz. Teren, na którym powstanie przyszła świątynia i siedziba patriarchatu, leży w centrum miasta, w pobliżu historycznej twierdzy.
>>> Irak: historia państwa i chrześcijaństwa
Z myślą o wzniesieniu katedry nosił się już kilkanaście lat temu jeden z poprzednich patriarchów – Mar Dinkha IV (zmarły 26 marca 2015), jednakże należący do Kościoła teren długo pozostawał niezagospodarowany. I dopiero obecnie udało się rozpocząć realizację tych planów. Zdaniem miejscowych źródeł kościelnych, wmurowanie kamienia węgielnego pod przyszłą katedrę jest kolejnym sygnałem „powrotu do Mezopotamii” i na „ziemie swego pochodzenia” Kościoła Asyryjczyków po całych dziesięcioleciach wygnania.
>>> Relikwie krzyża odwiedzają miejsca dotknięte wojną. Przychodzą tłumy chrześcijan
Asyryjski Kościół Wschodu jest obecny w Iraku, Kuwejcie, Syrii, Zatoce Perskiej, Indiach, Stanach Zjednoczonych i Australii. Jego wielowiekową stolicą historyczną był Bagdad, obecnie natomiast znajduje się ona w Erbilu. Kościół składa się z 19 eparchii (diecezji) i liczy nieco ponad 330 tysięcy wiernych na całym świecie. Swą liturgię Asyryjczycy sprawują w języku aramejskim.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |