EPA/GAILAN HAJI

Irak: jezydzi – kurdyjska mniejszość wyznaniowa

Jezydzi są mniejszością religijną wśród Kurdów irackich. Ta monoteistyczna wspólnota wyznaniowa ma na świecie kilkaset tysięcy wiernych, przede wszystkim na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Pierwsze wzmianki o nich pojawiły się w źródłach bliskowschodnich w XII wieku. Swoją nazwę zawdzięczają prawdopodobnie wczesnoislamskiemu kalifowi Jazidowi I ibn Muawija (646-83).

Jezydzi żyją głównie w północnym Iraku, wielu z nich uciekło przed terrorem bojówkarzy tzw. “Państwa Islamskiego”. Zamieszkują także północną Syrię, północno-zachodni Iran i południowo-wschodnią Turcję. Od pewnego czasu ich wspólnoty obecne są również w Europie Zachodniej. Największa na świecie diaspora jezydów – ok. 150 000 – żyje w Niemczech. Wiara jezydów łączy elementy różnych religii bliskowschodnich, przede wszystkim islamu, ale także chrześcijaństwa. Ich centrum duchowe znajduje się w mieście Lalisz w północnym Iraku koło Mosulu. Jezydyzm nie ma swoich spisanych ksiąg świętych, a nauczanie jego prawd wiary odbywa się ustnie. Dla jego wyznawców Bóg jest “jedyny, wszechmocny i wszechwiedzący”. Nie wierzą w raj ani w piekło, wierzą natomiast w wędrówkę dusz i ponowne narodziny.

>>> Szczyt przygotowań do wizyty Ojca Świętego w Iraku [ZDJĘCIA] 

EPA/GAILAN HAJI

Jezydzi mają jednego zwierzchnika świeckiego i religijnego zarazem – Baba Szejcha (obecnie jest nim 40-letni Ali Alias). Jezydem może być tylko osoba, której rodzice również wyznawali tę religię. Małżeństwo z osobą innej wiary uważane jest za wystąpienie ze wspólnoty religijnej.

>>> Jezydzi w Iraku wybrali nowego zwierzchnika 

W ciągu wieków jezydzi byli często prześladowani zarówno z religijnego, jak i etnicznego punktu widzenia, w tym także ze względu na swe pochodzenie kurdyjskie. Fundamentaliści muzułmańscy uważają ich za “niewierzących” i “odszczepieńców od prawdziwej wiary”. Dlatego w swoich stronach rodzinnych jezydzi często ukrywają swoją tożsamość. Zapewniają przy tym, że ich stosunek do chrześcijan jest dobry. W 2018 roku jezydka z Iraku Nadia Murad otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Była ona jedną z ponad sześciu tysięcy młodych jezydek, przetrzymywanych w niewoli przez islamistów. Od czasu, gdy udało jej się zbiec, jest działaczką na rzecz praw człowieka.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze