fot. EPA/GAILAN HAJI

Jezydzi w Iraku wybrali nowego zwierzchnika

Od środy 18 listopada jezydzi – stosunkowo niewielka wspólnota narodowo-religijna w Iraku – mają nowego zwierzchnika po śmierci niespełna miesiąc temu Baby Szejcha Chartuma Hadżdżiego Ismaila. Został nim 40-letni Ali Alias, który z chwilą powołania go na ten urząd przyjął tytuł „Baba Szejch”.

Ceremonia wyboru odbyła się w kamiennym sanktuarium wyznawców tej religii w Laliszu na północy kraju. Nowy przywódca, który mimo młodego wieku, już od dawna cieszył się wielkim szacunkiem wśród przywódców religijnych, został formalnie obdarzony tytułem „Baba Szejch”, aby można go było uznać za duchowego przewodnika swej wspólnoty. Świat dowiedział się o jej istnieniu w smutnych okolicznościach, gdy jej członkowie, a zwłaszcza dziewczęta i młode kobiety padały ofiarami gwałtów i przemocy ze strony żołdaków tzw. Państwa Islamskiego.

fot. EPA/GAILAN HAJI

Sztywny system, oparty na podziale na kasty, przyznaje tylko niektórym członkom jednego szczególnego klanu prawo ubiegania się o przywództwo religijne i duchowe w tej społeczności. W przeszłości także ojciec nowego zwierzchnika pełnił najwyższy urząd wśród jezydów. Do swego świętego miejsca w Laliszu przybyły setki jezydów z twarzami, zasłoniętymi maskami z powodu pandemii, aby wziąć udział w wyborze, a następnie złożyć hołd nowemu przywódcy. Kobiety były ubrane w szaty o żywych kolorach, ozdobione perełkami i z delikatnymi białymi welonami na głowach. W długim, uporządkowanym według określonej kolejności wyrażano szacunek i cześć nowemu Babie Szejchowi. On sam, ubrany na biało, siedział na dywanie ze skrzyżowanymi nogami.

>>> Irak: nowy przywódca duchowy u Jazydów [GALERIA]

Poprzedni zwierzchnik – Baba Szejch Chartum Hadżdżi Ismail zmarł w październiku w wieku 87 lat. Według niektórych działaczy jezydzkich jego następcę mianowano pospiesznie, bez liczenia się ze zdaniem różnych plemion i znanych postaci tej społeczności. “Obawiam się nowych podziałów w łonie wspólnoty z powodu tej decyzji, która może być nawet unieważniona” – powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews Talal Murad, szef miejscowego dziennika „Ezidi24”.

Jezydzi są mniejszością etniczno-religijną, wyznającą monoteizm, zamieszkującą głównie północny Irak. Ich wiara zawiera w sobie różne elementy innych wierzeń, zabrania im zmiany religii i małżeństw z osobami spoza ich środowiska. Ocenia się, że na świecie żyje około półtora miliona jezydów, z których nieco ponad 550 tys. zamieszkuje północny zachód Iraku. Duża część muzułmanów, i to zarówno radykałów, jak i umiarkowanych, uważa ich za heretyków i między innymi z tego powodu doświadczyli licznych zbrodni za strony sunnickiej milicji tzw. Państwa Islamskiego. Według niektórych członków tej wspólnoty zbrodnie te można uznać za prawdziwe „ludobójstwo”.

Jedną z najbardziej znanych na świecie postaci jezydzkich jest Nadia Murad Basi (Basee) – zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla w 2018 (wraz z Denisem Mukwege, lekarzem z Demokratycznej Republiki Konga). Przez długi czas przebywała ona w rękach żołdaków islamskich, którzy wielokrotnie znęcali się nad nią i gwałcili ją. Odzyskawszy wolność ta 27-letnia obecnie kobieta znalazła w sobie odwagę i siłę do opowiedzenia światu o doznanym okrucieństwie wraz z tysiącami innych kobiet i nieletnich dziewcząt pod rządami dżihadystów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze