Chrześcijanie w Iraku, fot. PAP/EPA/Gailan Haji

Irak: mały znak nadziei dla chrześcijan w Równinie Niniwy

Tegoroczne święta Wielkanocne dały powód do szczególnej radości chrześcijanom w niewielkiej miejscowości Batnaja w północnej części irackiej Równiny Niniwy. Odbudowany został tam bowiem już w znacznej części kościół św. Cyriaka zrujnowany przez terrorystów Państwa Islamskiego. W Wielkanoc sprawowano tam już pierwszą liturgię, poinformowała wiedeńska fundacja ekumeniczna „Pro Oriente”.

Dawniej w Batnai żyło 3 tys. rodzin chrześcijańskich. Wszyscy musieli jednak uciekać latem 2014 roku, gdy na Równinę Niniwy weszły terrorystyczne oddziały Państwa Islamskiego. Terroryści zabarykadowali się w Batnai i przez dwa lata kontrolowali tę miejscowość, leżącą bezpośrednio na linii frontu. Niemal całkowicie zniszczone miasteczko odbiły pod koniec 2016 roku formacje kurdyjskie. Prawie wszystkie domy zastali zbombardowane i spalone.

Odbudowa kościoła

Chaldejski kościół św. Cyriaka znajdował się wówczas w bardzo złym stanie. Wnętrze było całkowicie splądrowane, mury uszkodzone. Terroryści poobcinali głowy figurom, zrujnowali ołtarz, a ściany pomazali antychrześcijańskimi i wulgarnymi napisami. Zniszczyli również położony w sąsiedztwie cmentarz oraz kaplicę.

fot. EPA/GAILAN HAJI

Ze względu na niemal całkowite zniszczenie małego miasteczka powrót jego mieszkańców trwał dłużej niż w innych miejscowościach Równiny Niniwy. Batnaja była najbardziej zniszczonym miastem na Równinie Niniwy. Ale i tam wracają powoli dawni jej mieszkańcy. W Wigilii Paschalnej w kościele św. Cyriaka uczestniczyło około 500 wiernych.

Prace przy kościele nie zostały jeszcze w pełni ukończone, ale wstrzymano je na okres świąt wielkanocnych, aby można było odprawiać nabożeństwa. Budowniczowie mają nadzieję, że prace uda się zakończyć do lipca. Kościół św. Cyriaka jest jedną z największych świątyń w chaldejskiej diecezji Alkosz.

Powrót chrześcijan

Powrót chrześcijan do ich rodzinnej Batnai wspiera finansowo przede wszystkim Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Papieskie dzieło z siedzibą w niemieckim Königstein finansuje nie tylko renowację kościoła, ale również remont dwóch przedszkoli, miejscowego klasztoru, domu parafialnego, biblioteki oraz plebanii.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze