Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Jerozolima: wyznawcy prawosławia rozpoczynają święta wielkanocne liturgią Świętego Ognia [+ GALERIA]

Prawosławni chrześcijanie w Jerozolimie rozpoczęli obchody Świąt Wielkanocnych przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa. Pierwszym punktem programu była liturgia „Świętego Ognia” w Bazylice Grobu Pańskiego w południe w Wielką Sobotę.

Na tę liczącą ponad 1200 lat uroczystość izraelskie służby bezpieczeństwa wpuściły w tym roku znacznie mniej osób niż w latach przed pandemią. Oprócz miejscowych chrześcijan po raz pierwszy po przerwie spowodowanej pandemią w obrzędzie wzięli udział liczni pielgrzymi z całego świata.

>>> Izraelski sąd wprowadził limit wiernych na prawosławnej ceremonii Świętego Ognia

Liturgia z VIII w.

Patriarcha grecko-prawosławny Teofil III przeszedł w długiej procesji do wcześniej zapieczętowanej i strzeżonej kaplicy nad tradycyjnym grobem Chrystusa. Po krótkiej modlitwie w ciemnej komorze grobowej wyszedł z dwoma wiązkami zapalonych świec i pobłogosławił rozentuzjazmowany tłum. Zgodnie z ludowymi wierzeniami prawosławnymi, w Wielką Sobotę nad grobem i płytą zmartwychwstania Chrystusa zapala się w cudowny sposób płomień. Jest on następnie przekazywany przez patriarchę wiernym i niesiony przez nich do miasta i domów. Przed uroczystością Teofil przyjął w swojej pobliskiej oficjalnej rezydencji delegacje Kościołów prawosławnych z całego świata, które przybyły, aby przynieść „Święty Ogień” do swoich krajów.

Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Licząca ponad 1200 lat liturgia Świętego Ognia, sprawowana w sobotę w południe, jest uważana za najważniejszą uroczystość Kościoła tradycji wschodniej w Jerozolimie. Według niektórych źródeł liturgia pochodzi z IV wieku, według innych z wieku VIII. Pierwsze doniesienia o cudownym zstąpieniu Świętego Ognia pojawiły się około 1000 roku. Tradycyjnie już, rokrocznie w Wielką Sobotę po nabożeństwie pod przewodnictwem prawosławnego patriarchy Jerozolimy, lampa znajdująca się w Grobie Pańskim zapala się w nadprzyrodzony sposób za sprawą zstępującego z nieba Świętego Ognia. Liczne przekazy historyczne z minionych wieków mówiły, że zejściu Ognia często towarzyszą głośne grzmoty, błyski oraz samoistne odpalenia lamp i świec znajdujących się w różnych miejscach bazyliki. Ponadto, przez pierwsze 33 minuty od momentu zejścia, płomień świec odpalonych od lampy nie parzy.

Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Grób Pański w położonej na Starym Mieście w Jerozolimie bazylice jest jednym z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa. Kaplica powstała w miejscu, gdzie w wydrążonej grocie, na skalnej półce złożono zdjęte z krzyża, zawinięte w całun ciało Jezusa. Ścianę za nią zdobią trzy obrazy Zmartwychwstania. Każdy z nich należy do innej wspólnoty chrześcijańskiej: katolików, Ormian i Greków. Chrześcijanie czczą w tym miejscu ukrzyżowanie, złożenie do grobu i zmartwychwstanie Jezusa. Dla wyznawców prawosławia nie jest to bazylika Grobu, lecz kościół Zmartwychwstania (Anastasis).

Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

W normalnych warunkach każdego roku świątynię odwiedzały setki tysięcy pielgrzymów. Już na kilka lat przed pandemią policja ograniczała liczbę uczestników uroczystości do 10 tys. z powodu ciasnoty i braku wyjść ewakuacyjnych. W dniach poprzedzających wielkanocne uroczystości prawosławne w Jerozolimie doszło do sporu między policją izraelską a Kościołami chrześcijańskimi wokół dostępu do ceremonii „cudu ognia”. Służby bezpieczeństwa chciały ograniczyć liczbę obecnych tylko 1700 osób, ale sąd zwiększył tę liczbę do 4000 osób. Z kolei Patriarchat Prawosławny odrzucił tę decyzję jako naruszenie prawa do swobodnego praktykowania religii i ze swej strony zezwolił na dostęp wszystkim chętnym. Po protestach greckiego patriarchatu prawosławnego trzej właściciele praw do Bazyliki Grobu Pańskiego – greckiego Kościoła prawosławnego, Kościoła ormiańskiego i Kustodii Franciszkanów – zwrócili się do prezydenta Izraela Izaaka Herzoga z prośbą, aby opowiedział się za zwolnieniem z ograniczeń liczby uczestników tej uroczystości, obiecując, że będą czuwali nad jej bezpiecznym przebiegiem.

Galeria (8 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze