fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Irak: obradowali biskupi chaldejscy

Ogólna sytuacja w Iraku oraz w Kościele tego kraju były głównymi tematami zebrania biskupów chaldejskich, które obradowało w Ankawa,letniej rezydencji patriarchatu. Komunikat po spotkaniu podkreślił, że w kontekście planowanych na 10 października wyborów parlamentarnych biskupi pod kierownictwem patriarchy, kardynała Louisa Raphaela I. Sako postanowili, że duchowni nie będą mogli włączać się w kampanię wyborczą.

„Kościoły nie mogą stać się platformą propagandy, nie wolno im też przyjmować żadnych kandydatów”, czytamy w komunikacie. Do władz politycznych kraju biskupi zaapelowali, aby „przede wszystkim słuchali głosu rozsądku” i postawili interes publiczny nad prywatnym. Natomiast wiernych wezwali do rozwijania i wspierania współistnienia, o pozostanie wiernymi chrześcijańskiej nadziei oraz tożsamości narodowej.

Msza św. w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie

Chaldejscy biskupi Iraku zapowiedzieli także, że 27 czerwca we wszystkich diecezjach kraju w tym samym czasie będzie sprawowana msza św. w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie Zbiega się to w czasie ze świętem katolickich patriarchów obrządku wschodniego, podczas którego Bliski Wschód zostanie poświęcony opiece Świętej Rodziny. Ustalono też, że następny synod Kościoła chaldejskiego odbędzie się w dniach 9-14 sierpnia w Bagdadzie.

>>>Papież po wizycie w Iraku: słyszałem tam głosy bólu, ale i nadziei

Katolicki Kościół chaldejski

Kościół chaldejski, należący do wschodniosyryjskiej tradycji liturgicznej, jest największą wspólnotą chrześcijańską w Iraku, choć od 10 lat liczba jego wyznawców w tym kraju maleje w związku z toczącą się tam wojną i narastającym fundamentalizmem islamskim. Jest katolickim „odgałęzieniem” dawnego Kościoła nestoriańskiego, od połowy XIX w. znanego jako Asyryjski Kościół Wschodu. Już w XIII w. część nestorian zaczęła szukać jedności z Rzymem. Wprawdzie w 1553 r. papież Juliusz III mianował pierwszego patriarchę Szymona VIII (który jednak dwa lata później zginął z rąk muzułmanów), to jeszcze przez trzy stulecia toczyły się ostre spory, a nawet walki między zwolennikami a przeciwnikami unii z Rzymem. Od 1830 r. zwierzchnicy Kościoła chaldejskiego, uznającego zwierzchnictwo papieża, noszą tytuł patriarchy chaldejskiego Babilonu z siedzibą najpierw w Mosulu, a od 1950 r. w Bagdadzie. Liczbę wiernych chaldejskich ocenia się na nieco ponad 350 tys., głównie w Iraku, ale także na emigracji w innych krajach Bliskiego Wschodu oraz w Ameryce i Europie Zachodniej. Jest to jedyny wschodni Kościół katolicki, który ma więcej wyznawców niż Kościół, z którego się wywodzi. Asyryjski Kościół Wschodu liczy bowiem zaledwie 170 tys. wiernych, głównie w diasporze.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze