Irak: jest szansa na to, by chrześcijanie powrócili na Równinę Niniwy
Przedstawiciele papieskiego dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) patrzą z ostrożnym optymizmem na przyszłość niewielkiej wspólnoty chrześcijańskiej w Iraku. Podczas międzynarodowej konferencji prasowej zorganizowanej online 9 maja podkreślono, że potrzebne są oczywiście gwarancje bezpieczeństwa, możliwość pracy zarobkowej oraz nauki dla dzieci.
Ekspertka PKwP ds. Iraku Regina Lynch powiedziała podczas konferencji, że gdy w 2014 roku tzw. Państwo Islamskie zajęło znaczne części Równiny Niniwy, regionu zamieszkanego tradycyjnie przez irackich chrześcijan i 120 tys. spośród nich musiało uciekać, egzystencja chrześcijańska w kraju stanęła na krawędzi. Teraz natomiast istnieją uzasadnione powody na trochę więcej nadziei. Od 2017 roku około 50% rodzin chrześcijańskich wróciło do swoich miast i wsi w Równinie Niniwy, stwierdziła ekspertka. Poinformowała jednocześnie, że w znacznym stopniu do odbudowy przyczyniła się PKwP, przeznaczając na powroty na do Równiny Niniwy i na odbudowę około 50 mln euro od 2014 roku do chwili obecnej.
Nie wiadomo dokładnie ilu chrześcijan mieszka obecnie w Iraku. Do 2003 było ich około 1,3 mln, w 2015 roku tylko około 300 tys. Oblicza się, że obecnie jest ich maksymalnie od 150 do 250 tys., powiedziała Lynch. Przedstawiła też inne dane: około 1900 roku chrześcijanie stanowili 6,4% ogółu ludności Iraku, w 2005 było ich tylko 2%, z prognozy na 2025 rok wynika, że będzie ich jedynie 0,6%. Tendencja jest nadal spadkowa. Jak zauważyła Lynch, gdyby nie wsparcie PKwP oraz innych organizacji pomocowych w powrocie do Równiny Niniwy, sytuacja wyglądałaby jeszcze gorzej. Podkreśliła też, że wiele nadziei dała ludziom wizyta papieża Franciszka w marcu 2021 roku, która „była wielką zachętą dla chrześcijan, a wielu muzułmanów doświadczyło po raz pierwszy, że chrześcijanie są pierwotnymi mieszkańcami Iraku”.
>>> Irak: UNESCO i Zjednoczone Emiraty Arabskie odbudują kościoły i minaret w Mosulu
Równina Niniwy
John Pontifex z brytyjskiej PKwP mówił o niewielkim miasteczku Batnaya w północnej części Równiny Niniwy. Dawniej żyło tam trzy tysiące rodzin chrześcijańskich. Gdy latem 2014 roku przyszli terroryści z Państwa Islamskiego, wszyscy musieli uciekać. Miasteczko leżące bezpośrednio na linii frontu islamscy terroryści kontrolowali przez ponad dwa lata. Odbiły go pod koniec 2016 roku siły kurdyjskie. Miasto było całkowicie zburzone, domy zbombardowano i podpalono. Odbudowa całkowicie zburzonej Batnayi trwała dłużej niż innych miast. Do dziś powróciło tam około 500 chrześcijan. W Wielkanoc mogli oni uczestniczyć w pierwszej liturgii w odbudowanym kościele św. Cyriaka. Według brytyjskiego pracownika PKwP, był to „szczególny znak nadziei”.
Niepokój budzą natomiast informacje o radykalnych szyickich grupach Szabaka, które zabierają chrześcijanom ich własność ziemską. Można też zrozumieć obawy przed odradzaniem się Państwa Islamskiego. „Chrześcijanie starają się w miarę możliwości pozostać w regionie, jednak potrzebują naszej pomocy”, podkreślił Pontifex.
>>> Irak: nowa książka o Biblii obraża chrześcijaństwo
Odbudowa
Dyrektor generalny międzynarodowej PKwP, Thomas Heine-Geldern przyznał, że jest pod wielkim wrażeniem po niedawnym otwarciu szkoły średniej Al-Tahira w chrześcijańskim mieście Karakosz na Równinie Niniwy. Szkoła dla 625 uczniów została całkowicie zbudowana na nowo, a prowadzą ją siostry dominikanki. Karakosz jest największym spośród 13 małych miast na Równinie Niniwy zamieszkanych przez chrześcijan, Szkołę średnią zbudowano na dawnym boisku szkoły podstawowej Al-Tahira, którą również prowadzą dominikanki. W trzypiętrowym budynku znajdują się klasy, trzy laboratoria, centrum komputerowe, sala konferencyjna, biblioteka i kaplica. PKwP przejęła 80 proc. kosztów budowy obliczanej na 2,1 mln dolarów.
Heine-Geldern poinformował też, że po odbudowie Równiny Niniwy papieska organizacja pomocowa skupi się teraz bardziej na trzech obszarach: wsparciu kościelnych instytucji duszpasterskich, projektach edukacyjnych i rzecznictwie na poziomie międzynarodowym. „Apelujemy do wspólnoty międzynarodowej decydentów w Iraku o pracę na rzecz większego bezpieczeństwa i dobrego rozwoju gospodarczego w Iraku”, wezwała PKwP.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |