Irlandia: papież chciałby odwiedzić sanktuarium maryjne w Knock

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Podczas swej wizyty w Irlandii Franciszek chciałby odwiedzić sanktuarium maryjne w Knock – donosi dziennik „Irish Independent”. W dniach 25-26 sierpnia papież będzie uczestniczył w Dublinie w Światowym Spotkaniu Rodzin. Pierwszego dnia weźmie udział w czuwaniu modlitewnym w Croke Park, zaś drugiego – odprawi Mszę św. w Phoenix Park, na której spodziewanych jest 650 tys. wiernych.

Według źródeł gazety Franciszek mógłby przylecieć do Knock bezpośrednio z Rzymu, a dopiero potem udać się samolotem do Dublina.

Sanktuarium w Knock w zachodniej Irlandii stoi w miejscu objawień maryjnych, do których doszło wieczorem 21 sierpnia 1879 r. w tej małej miejscowości, położonej w jednej z najbiedniejszych części kraju. W miejscowym małym kościółku ukazała się Matka Boska w towarzystwie świętych Józefa i Jana Ewangelisty, a świadkami tego wydarzenia było 15 osób. Kościół uznał prawdziwość tych objawień w 1879 r., a następnie potwierdził to w 1936 r. Miejsce to szybko zyskało sławę, wykraczającą daleko poza najbliższą okolicę, a nawet poza Irlandię i dziś odwiedza je rocznie do półtora miliona pielgrzymów. Ze względu na liczne łaski i uzdrowienia, jakich doznają tu wierni, sanktuarium bywa nazywane „irlandzkim Lourdes”.

W setną rocznicę objawień – 30 września 1979 r. – Knock odwiedził Jan Paweł II, nadając jednocześnie nowo zbudowanemu kościołowi Maryi Królowej Irlandii godność bazyliki mniejszej. Świątynię tę, ukończoną w 1976 r. i mieszczącą ok. 15 tys. osób i pobliskie lotnisko międzynarodowe wybudowano z inicjatywy ówczesnego proboszcza prał. Jamesa Horana (1911-1986).

W Dublinie, oprócz uczestnictwa w Światowym Spotkaniu Rodzin, papież ma odwiedzić kapucyński ośrodek dla bezdomnych oraz więzienie, prawdopodobnie Mountjoy. Wbrew oczekiwaniom nie pojedzie natomiast do Irlandii Północnej. Arcybiskup Dublina Diarmuid Martin wyjaśnił, że Franciszek ma 81 lat i jego możliwości są ograniczone.

Zobacz także
Wasze komentarze